Mateusz Morawiecki Źródło: PAP
Mateusz Morawiecki Źródło: PAP
REKLAMA
Mateusz Morawiecki, szef pisowskiego rządu w Warszawie i wiceprezes PiS, otworzy we wtorek miasteczko kontenerowe we Lwowie na Ukrainie.

„Z inicjatywy polskiego rządu na Ukrainie powstają miasteczka kontenerowe dla uchodźców wewnętrznych. Schronienie w nich znajdą kobiety i dzieci uciekające ze wschodu Ukrainy przed rosyjską agresją. Pierwsze z nich dzisiaj otworzy premier Mateusz Morawiecki we Lwowie. #PolandFirstToHelp” – przekazał w mediach społecznościowych szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

REKLAMA

Miasteczko powstaje, ponieważ Lwów także przyjmuje uchodźców ze wschodu Ukrainy. Miasteczko będzie się składało z 88 kontenerów mieszkalnych i będzie w stanie pomieścić 350 potrzebujących.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Każdy z kontenerów będzie umeblowany, ogrzewany i podłączony do prądu. Na terenie miasteczka planowana jest także stołówka i wspólny budynek sanitarny.

Na terenie Lwowa znajdują się obecnie setki tysięcy uchodźców wewnętrznych ze wschodu Ukrainy, gdzie głównie prowadzone są działania wojenne w związku z rosyjską agresją.

Część uchodźców będzie przechodziła dalej na Zachód – na teren Rzeczypospolitej Polskiej lub Republiki Federalnej Niemiec.

Niektórzy uchodźcy we Lwowie zatrzymali się u znajomych bądź w użyczonych im lokalach. Na ten moment jednak kończą się możliwości zakwaterowania i stąd potrzeba budowy miasteczka.

REKLAMA