Pieniądze/fot. PAP
Pieniądze. Zdjęcie ilustracyjne. / fot. PAP
REKLAMA

Uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy. W tym celu przygotowano specjalny formularz w języku ukraińskim w ZUS-ie.

Jak poinformowano w oświadczeniu, ZUS będzie przyznawał rodzinny kapitał opiekuńczy obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Zasiłek przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. To dodatkowe 12 tys. zł na dziecko z pieniędzy podatnika.

REKLAMA

Kwoty tej nie można otrzymać jednorazowo. Można natomiast wybrać, czy chce się dostawać po 500 zł przez 24 miesiące, czy po 1000 zł przez rok.

Do złożenia wniosku o RKO niezbędny jest polski numer PESEL rodzica jak i dziecka, na które wnioskuje o świadczenie, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku.

ZUS zaznaczył, że uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić składając wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie. Zakład przyzna im świadczenia również za marzec, czyli od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR.

Rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i świadczenie z programu „Rodzinna 500 plus”, przysługują uchodźcom w tym okresie, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce.

W ostatnich dniach sporo uchodźców z Ukrainy wraca do kraju na święta Wielkanocne (na Ukrainie obchodzone tydzień później z uwagi na stosowanie kalendarza juliańskiego). Pojawiają się pytania, czy po powrocie do Polski zasiłki nadal będą przysługiwać. Rząd na razie nie zabrał jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

REKLAMA