Flaga Chin. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Chin. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Chiny i Iran będą współpracowały w zakresie szkoleń wojskowych, zdecydowały sie też na wymianę niektórych wojskowych informacji. W tym celu chiński minister obrony Wei Fenghe spotkał się z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim. Tłem dla tych rozmów jest wzrost napięcia w relacjach tych dwóch państw z USA – poinformowała w czwartek agencja Bloomberg.

Podczas środowego spotkania, Wei Fenghe powiedział Raisiemu, że chińska armia jest gotowa „popchnąć do przodu pragmatyczną współpracę i wznieść więzi wojskowe na wyższy poziom”, doniósł portal należący do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej PLA Daily.

Tymczasem, jak zauważył Bloomberg, Waszyngton krytykuje Chiny za brak potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainie i wzmacnianie działań dezinformacyjnych Moskwy.

REKLAMA

Z kolei Iran i USA uwikłane są w spór, ponieważ Waszyngton uznaje Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej – elitarną część irańskich sił zbrojnych – za zagraniczną organizację terrorystyczną.

Według Raffaella Pantucciego, eksperta ds. bezpieczeństwa międzynarodowego na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze umowa o zacieśnieniu stosunków wojskowych między dwoma krajami to „symbol tego, jak bardzo Irańczycy i Chińczycy zbliżają się do siebie w wielu dziedzinach”.

Robią to w obliczu amerykańskich sankcji – dodał, nawiązując m.in. do sankcji nałożonych przez USA na irańską gospodarkę i eksport ropy naftowej za prowadzone przez Teheran prace nad programem atomowym.


Zobacz także: Chiny podpisały pakt z TYM państwem. Umieszczą tam wojsko?


Źródło: PAP

REKLAMA