Fiński prezydent Sauli Niinisto o wejściu do NATO: „Cel jest jasny”

Flagi NATO i Finlandii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flagi NATO i Finlandii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

„Cel jest jasny: zapewnienie bezpieczeństwa Finlandii w każdych możliwych warunkach” – oświadczył fiński prezydent Sauli Niinisto w sprawie ewentualnego wejścia kraju do NATO. Szef państwa przedstawi swe stanowisko w kwestii akcesji do 12 maja – podała jego kancelaria.

Niinisto wypowiadał się po spotkaniu z władzami parlamentu, szefami kluczowych komisji oraz liderami partii.

REKLAMA

Gdy prezydent złoży oświadczenie w sprawie wejścia do NATO, ma to następnie zrobić również premier Sanna Marin, a decyzja władz Finlandii ma na krótko poprzedzić spodziewane zajęcie stanowiska w sprawie akcesji przez Szwecję.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Według dziennika „Iltalehti”, na „tajnym” zebraniu w parlamencie, które odbyło się w środę, wybrane komisje usłyszały już stanowisko prezydenta.

„Niewiedza to szczęście. Żaden parlamentarzysta, który otrzyma te informacje, nie może na podstawie faktów nadal sądzić, że Finlandii nie opłaca się przystąpienie do NATO” – mówi źródło, cytowane przez dziennik.

Gazeta wskazała również, że na przesłuchaniu w komisji podkreślono, iż Rosja „jest gotowa na wojnę, jak i wywieranie presji bronią jądrową na swoich sąsiadów”.

(PAP)

REKLAMA