Niemcy otwierają rynek pracy dla Rosjan. Specjalne procedury jak dla uchodźców z Ukrainy

Flaga Niemiec. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Niemiec. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Niemcy planują otworzyć rynek pracy dla Rosjan, którzy chcą uciec od rządów Władimira Putina. Politycy zapowiedzieli uproszczone procedury przyznawania wiz, podobne do tych, które obowiązują uchodźców z Ukrainy. Podobny krok zapowiadają Stany Zjednoczone. 

Minister niemieckiej gospodarki Robert Habeck zapowiedział, że Niemcy chcą ułatwić Rosjanom niezadowolonym z rządów Putina opuszczenie kraju. Zachęca, by przeprowadzili się właśnie do Niemiec.

Możemy zrobić z nich dobry użytek w Niemczech – powiedział Habeck, dodając, że to kolejny sposób wywierania nacisku na Moskwę.

REKLAMA

Jak zapowiedział Habeck, Niemcy wprowadzą dla Rosjan podobne przepisy, jak dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Odpowiednie ministerstwa mają koordynować prace i uprościć procedury przyznawania wiz wjazdowych, uznawania rosyjskich kwalifikacji zawodowych czy przyznawania zasiłków dla bezrobotnych.

Dodatkowo ministerstwo gospodarki ma ściśle współpracować ze stowarzyszeniami biznesowymi, by te znalazły Rosjanom odpowiednie oferty pracy.

Habeck jednocześnie zapowiedział, że chętni do zamieszkania i podjęcia pracy w Niemczech Rosjanie będą najpierw sprawdzani przez ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak wytłumaczył, po to, aby „niewłaściwi ludzie nie przyjechali do nas i byśmy nagle nie mieli wielu szpiegów w naszym kraju”.

Ostrożne szacunki wskazują, że od momentu inwazji na Ukrainę Rosję opuściło ok. 300 tys. wykwalifikowanych pracowników, którzy bez problemu znaleźliby pracę na Zachodzie. Najbardziej na rynku pożądani są fachowcy z IT. Ich mogło wyjechać z Rosji nawet 100 tys. Podobny ruch do Niemiec, czyli uproszczone procedury w przyznawaniu wiz, chcą wykonać Stany Zjednoczone.

Zapowiedzi niemieckiego rządu nie podobają się obrońcom praw człowieka. Wskazują oni, że na specjalnych zasadach wpuszczani są Ukraińcy, teraz dojdą Rosjanie, a obywatele pozostałych krajów spoza UE muszą przechodzić długie i skomplikowane procedury ubiegając się o azyl czy chcąc otrzymać wizę niezbędną do pracy lub podjęcia studiów.

REKLAMA