premier Kanady Justin Trudeau. Źródło: YT
Premier Kanady Justin Trudeau. Źródło: YT
REKLAMA

Premier Kanady Justin Trudeau złożył w niedzielę wizytę w Kijowie. Trudeau spotkał się tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, odwiedził też podkijowski Irpień, zrujnowany w trakcie rosyjskiej inwazji.

Premierowi Kanady towarzyszyły wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland oraz minister spraw zagranicznych Melanie Joly. Trudeau otworzył zamkniętą w pierwszej połowie lutego br. ambasadę Kanady w Kijowie.

Zapowiedział przekazanie dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym broni lekkiej, amunicji, kamer do dronów, dostępu do zdjęć satelitarnych. Kanada będzie uczestniczyć w finansowaniu działań saperów na terenach, przez które przeszły rosyjskie wojska.

REKLAMA

Premier Kanady zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na import z Ukrainy, od przyszłego roku. Dodał, że Kanada przekaże 25 mln CAD na rzecz programu bezpieczeństwa żywnościowego, a także finansowanie dla organizacji kobiecych, praw człowieka i organizacji społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie.

Podczas wspólnej z Zełenskim konferencji prasowej Trudeau powiedział, że „jest jasne, że prezydent Władimir Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne”, dodał, że Putin przynosi wstyd milionom Rosjan, którzy walczyli z faszyzmem. Zapowiedział działania skoordynowane z krajami G7 takie jak nowe sankcje wobec Rosji, które mają dotyczyć kolejnych 40 osób, a także „wyeliminowanie zależności od rosyjskiej energii” i walkę z dezinformacją.

REKLAMA