Sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Zdjęcie: PA/JIM LO SCALZO. Dostawca: PAP
Sekretarz skarbu USA Janet Yellen. Zdjęcie: PA/JIM LO SCALZO. Dostawca: PAP

Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen odwiedzi w sobotę Polskę. Jak podało w poniedziałek amerykańskie ministerstwo finansów, Polska będzie pierwszym przystankiem w europejskiej podróży Yellen, która obejmie również Brukselę i Bonn. Wśród tematów rozmów mają być m.in. sankcje na Rosję i kryzys żywnościowy wywołany przez wojnę na Ukrainie.

„Będąc za granicą, sekretarz Yellen wzmocni zobowiązanie USA do multilateralizmu i będzie promować priorytety polityki USA w sprawie inkluzywnej odbudowy gospodarki. Sekretarz Yellen i sojusznicy będą kontynuować swoje wysiłki, by zwiększyć presję ekonomiczną na Rosję” – napisano w komunikacie resortu.

Innymi zapowiadanymi tematami rozmów mają być amerykańska inicjatywa globalnej polityki podatkowej (chodzi m.in. o minimalną stawkę podatku CIT), zmiany klimatu, a także zagrożenie kryzysem żywnościowym wywołanym przez rosyjską agresję na Ukrainę.

Yellen ma w sobotę odwiedzić Polskę, 16 maja – Brukselę, a 19-20 maja ma wziąć udział w spotkaniu ministrów finansów G7 w Bonn.

Michalkiewicz. The Movie

Nie podano dotąd szczegółów spotkań w Polsce. (PAP)