Duch akwarelisty nad Niemcami. Żydzi wyrzuceni z samolotu

Obrazek ilustracyjny/Żydzi w samolocie. / foto: Twitter: Oren Kessler
REKLAMA
Niemiecka linia lotnicza Lufthansa przeprosiła pasażerów – grupę ortodoksyjnych Żydów – której odmówiono lotu z Frankfurtu. Niektórzy z nich odmawiali założenia masek ochronnych na czas lotu. Personel Lufthansy postanowił wykluczyć z dalszego lotu wszystkie osoby, których wygląd wskazywał, że są ortodoksyjnymi Żydami – donosi tygodnik „Der Spiegel”. Komisarz Hesji ds. antysemityzmu Uwe Becker stwierdził: „To dyskryminacja. Sprawa jest poważna”.

Lufthansa przeprosiła za incydent we wpisie na Twitterze. „Wydarzenia te nie są zgodne z naszymi wartościami” – stwierdziła firma. Wcześniej kierownictwo linii lotniczych było proszone o zajęcie stanowiska w tej sprawie m.in. przez Komisarza Hesji ds. antysemityzmu Uwe Beckera.

Do incydentu doszło w ubiegłą środę (4 maja) na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Jak wyjaśnia Lufthansa, część pasażerów – mimo próśb załogi – odmówiła założenia masek. Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, powołując się na pasażera samolotu Lufthansy z Nowego Jorku, napisał, że wszyscy pasażerowie, których można było zidentyfikować jako Żydów po kapeluszu i pejsach, zostali wykluczeni z dalszego lotu – a nie tylko ci konkretni pasażerowie, którzy nie założyli masek.

REKLAMA

W swoim wtorkowym oświadczeniu Lufthansa przekonuje, że incydent jest traktowany bardzo poważnie i że „trwają intensywne prace nad wyjaśnieniem sprawy”.

„Żałujemy, że nie pozwolono kontynuować podróży większej grupie, zamiast ograniczyć tę decyzję do pojedynczych osób” – dodaje Lufthansa.

Uwe Becker podkreślił, że do odpowiedzialności została pociągnięta cała grupa z powodu swojego wyglądu, wskazującego na wyznanie i pochodzenie. – To dyskryminacja. Sprawa jest poważna – podkreślił. – Coś takiego nie powinno się powtórzyć – dodał.

Źródło: PAP

REKLAMA