Tomasz Sommer. / foto: Prt Sc YouTube
Tomasz Sommer. / foto: Prt Sc YouTube
Tomasz Sommer, redaktor naczelny „Najwyższego Czasu!”, zauważył, że w Europie i Polsce w tym samym dniu będą wprowadzana zmiany w restrykcjach covidowych.


– W samolotach w Europie od 16 maja nie będą potrzebne maseczki. Tego samego dnia Niedzielski znosi epidemię. Rząd światowy ma skorelowane zegarki. Na razie nieoficjalnie –
napisał w swoich mediach społecznościowych Tomasz Sommer.

Od 16 maja 2022 r. obowiązujący dotąd stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego – przewiduje to opublikowany w poniedziałek w RCL projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

Michalkiewicz. The Movie

Jak uzasadniono, biorąc pod uwagę poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV2 i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych, zniesienie stanu epidemii jest zasadne.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Źródło: Twitter, PAP