Konfederacja chce likwidacji składek ZUS. Braun: „Przedsiębiorcy walczą z przeważającym siłami rządu RP” [VIDEO]

Jakub Kulesza, Grzegorz Braun Źródło: PAP
Jakub Kulesza, Grzegorz Braun Źródło: PAP
REKLAMA
– Na dzisiejszej konferencji zajmiemy się wzrostami. Niestety nie wzrostami wynagrodzenia a wzrostami składek ZUS dla przedsiębiorców. Najwyższą podwyżką składek ZUS dla przedsiębiorców w historii – mówił na konferencji Jakub Kulesza (Wolnościowcy) – szef koła Konfederacji i jeden z liderów wolnościowego skrzydła na prawicy.

– Nawet milion przedsiębiorców ma od początku 2023 roku płacić wyższe składki na ZUS. Będzie to wzrost […] aż o 187 złotych miesięcznie. To najwyższa podwyżka składek w historii zauważył Jakub Kulesza.

– System liczenia składek na ubezpieczenie społeczne działalności oparty jest na prognozie przeciętnego wynagrodzenia, które jest wyliczane przez Ministerstwo Finansów. W prognozie tej zawarte są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i na Fundusz Pracy – tłumaczył wolnościowy polityk.

REKLAMA

– Oczywiście należy do tego doliczyć podwyżkę składek na NFZ, których od początku roku nie można już odliczyć od podatku. Dodając do tego wszystkiego obecną sytuację gospodarczą, dodając wzrost cen za prąd, gaz, paliwo, dodając chaos spowodowany wprowadzeniem „Nowego Ładu” i nowego „Nowego Ładu”, dodając sytuację kredytobiorców – spowodowaną polityką monetarną prezesa NBP – taki wzrost składek będzie po prostu kolejnym ciosem, który może pogrążyć wielu przedsiębiorców, zwłaszcza mikroprzedsiębiorców, nad którymi jak widać nikt nie chce się pochylić – poza Konfederacją – mówił Jakub Kulesza.

Poseł Michał Urbaniak przypomniał, że Konfederacja na początku obecnej kadencji Sejmu zaproponowała projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, sprowadzający się do stopniowego wprowadzania „dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców”. Dodał, że postulaty z tego projektu posłowie jego partii składali, jako poprawki do tzw. tarcz antycovidowych, jednak nie zostały one przyjęte.

– Pisowcy doskonale wiedzą o tym projekcie, ale z jakiegoś powodu nie chcą z niego korzystać. My – w przeciwieństwie do obecnego rządu, który działa w myśl zasady, że „kasyno zawsze musi wygrać” – zakładamy, że to Polacy powinni korzystać na systemie podatkowym i finansowym państwa polskiego – mówił Urbaniak.

Grzegorz Braun uchylił z kolei czoła przed polskimi przedsiębiorcami, którzy „w walce z przeważającymi siłami rządu Rzeczypospolitej Polskiej – o z grozo – ciągle jeszcze dają radę”.

– To znaczy funkcjonują, a nie wyemigrowali, nie uciekli z krzykiem, nie odlecieli na księżyc –
kontynuował poseł Braun.

Cała konferencja Konfederacji:

REKLAMA