Wybory/Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP
Wybory/Obrazek ilustracyjny/Foto: PAP
Jak wynika z najnowszego sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica. Próg wyborczy przekroczyłoby w sumie pięć ugrupowań.

Na Zjednoczoną Prawicę chce głosować obecnie 36 procent respondentów. To o punkt procentowy mniej niż ostatnio, jednak rządząca koalicja ciągle cieszy się największym poparciem.

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, na którą wskazało 27 procent badanych. Wynik KO nie zmienił się od ostatniego badania.

Podium zamyka Polska 2050. Chęć głosowania na tę formację wyraziło 12 procent badanych, co oznacza że poparcie dla niej także nie uległo zmianie.

Michalkiewicz. The Movie

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze Lewica, na którą chce głosować obecnie 9 procent respondentów oraz Konfederacja, na którą wskazało 8 procent. W przypadku Lewicy oznacza to wzrost poparcia o punkt procentowy, zaś poparcie dla Konfederacji nie uległo zmianie.

Do Sejmu nie weszłyby natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe, na które wskazało 4 procent badanych (o punkt procentowy więcej niż ostatnio) oraz Kukiz’15 z poparciem 2 procent respondentów (bez zmian).

Frekwencja wyborcza

42 procent badanych „zdecydowanie” wzięłoby udział w wyborach do polskiego parlamentu, gdyby te odbywały się w najbliższą niedzielę, zaś 12 procent „raczej” poszłoby do urn.


Zobacz także:


Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 6 maja do 9 maja 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1067 osób.

Źródło: wpolityce.pl