Flaga Szwecji. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Szwecji. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
(Pozytywna) decyzja Finlandii w sprawie wstąpienia do NATO wpłynie na naszą ocenę sytuacji bezpieczeństwa – powiedziała w czwartek szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

W piątek rząd Szwecji ma przedstawić konsultowany z opozycją raport dotyczący ewentualnego członkostwa w Sojuszu.

Przez cały czas ściśle współpracowaliśmy z Finlandią na wszystkich poziomach. Stanowisko Finlandii ma również wpływ na naszą analizę, bierzemy je pod uwagę w naszych rozważaniach – oświadczyła Linde.


Zobacz także: Finlandia coraz bliżej NATO. Wspólne oświadczenie prezydenta i premier

Michalkiewicz. The Movie

Szefowa szwedzkiej dyplomacji dodała, że ma jasny pogląd, jak będzie wyglądać decyzja Szwecji w sprawie NATO, ale nie będzie go ujawniać przed zakończeniem demokratycznego procesu, jaki trwa w tej sprawie.

W niedzielę rządzący Szwecją socjaldemokraci mają przedstawić swój stosunek do członkostwa w NATO. W poniedziałek sprawą tą na nadzwyczajnym posiedzeniu zajmie się szwedzki parlament, w którym większość ugrupowań opowiada się za wejściem do Sojuszu.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist stwierdził, że spodziewał się pozytywnej decyzji Finlandii na podstawie debaty, jaka miała miejsce w tym kraju.

Hultqvist podobnie jak Linde również podkreślił, że fińskie stanowisko ws. NATO będzie miało wpływ na stanowisko Szwecji w tej sprawie.


Czytaj również: Rosja ma nowych wrogów. Też nazywa ich faszystami


Źródło: PAP