Traktat antypadnemiczny WHO. Prawnicy ostrzegają. Jest petycja do Morawieckiego

Mateusz Morawiecki i Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Foto: PAP (kolaż)
Mateusz Morawiecki i Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Foto: PAP (kolaż)
REKLAMA
Światowa Organizacja Zdrowia pracuje nad tzw. międzynarodowym traktatem antypandemicznym. Jednym z jego głównych założeń jest przejęcie przez WHO części kompetencji państw, by globalnie regulować kwestie związane z polityką zdrowotną. Instytut Ordo Iuris stworzył petycję w tej sprawie do premiera rządu warszawskiego Mateusza Morawieckiego.

W dniach 22-28 maja 2022 roku odbędzie się 75. Światowe Zgromadzenie ds. Zdrowia w Genewie. Najprawdopodobniej to właśnie tam zapadną decyzje dotyczące ostatecznego kształtu tzw. międzynarodowego traktatu antypandemicznego.

„Deklarowanym celem «traktatu antypandemicznego» jest poprawa globalnej ochrony zdrowia. W rzeczywistości, dokument przewiduje ograniczenie suwerenności państw na rzecz Światowej Organizacji Zdrowia. Poparcie dla rozpoczęcia negocjacji nad treścią dokumentu wyraziła już Rada Europejska, a w lutym odbyło się pierwsze spotkanie negocjacyjne. Zdaniem Rady, pandemie stanowią globalny problem, któremu «żaden rząd ani żadna instytucja nie są w stanie samodzielnie stawić czoła». Jedynym rozwiązaniem miałoby być przekazanie zarządzania międzynarodowym organizacjom, takim jak WHO” – wskazuje Ordo Iuris.

REKLAMA

Dlatego też Instytut wystosował do premiera rządu warszawskiego petycję w tej sprawie. Autorzy wymienili w niej potencjalne skutki tego dokumentu. Wśród nich są m.in. prawdopodobne straty ekonomiczne.

Autorzy petycji wskazali, że ratyfikacja tak skonstruowanego dokumentu doprowadziłaby de facto do „oddania istotnej części kompetencji władz krajowych na rzecz niewybieralnych demokratycznie ekspertów WHO, którzy mieliby większą władzę niż polski rząd w zakresie tak kluczowego dla państwa obszaru jak polityka zdrowotna”.

„Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której eksperci Światowej Organizacji Zdrowia nakazują wszystkim sygnatariuszom dokumentu wprowadzenie bezwzględnego obowiązku szczepień czy lockdownu, który ma przecież wpływ także na naszą gospodarkę, a co za tym idzie – finanse całego państwa” – podkreślają prawnicy.

Zdaniem OI, zagrożone są zarówno suwerenność państw narodowych, jak i prawa i wolności obywatelskie. Co więcej, uważają, że dokument ten „może mieć też opłakane skutki dla skuteczności walki z przyszłymi epidemiami”.

„To właśnie dzięki zróżnicowanej strategii walki z epidemią, świat mógł weryfikować i wycofywać się z nieskutecznych instrumentów polityki sanitarnej” – czytamy.

Autorzy petycji zwrócili się do premiera rządu warszawskiego Mateusza Morawieckiego: „wzywamy Pana do obrony suwerenności Polski w obliczu próby odebrania krajowym rządom istotnej części kompetencji na rzecz ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia. Jako obywatele zaniepokojeni zapowiedziami dotyczącymi treści powstającego dokumentu, apelujemy o stanowczy sprzeciw wobec wpisania do traktatu niebezpiecznych przepisów, ograniczających polską suwerenność”.

„Gdyby jednak zapowiadane elementy «międzynarodowego traktatu antypandemicznego” zostały przeforsowane w ramach negocjacji, wzywamy Pana do nieratyfikowania powstałej konwencji lub jakiegokolwiek wiążącego aktu prawa międzynarodowego, który narzucałby Polsce określone działania wpływające na naszą strategie walki z pandemią oraz w konsekwencji także na politykę zdrowotną i całą gospodarkę państwa” – zakończyli.

Petycję można podpisać TUTAJ.

Źródła: ordoiuris.pl/zablokujmytraktatwho.pl

REKLAMA