Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Źródło: pixabay
Rosyjska spółka Inter RAO od soboty wstrzymuje eksport energii elektrycznej do Finlandii. Informację przekazała fińska firma Fingrid, która zajmuje się sieciami elektrycznymi.

Z kolei spółka RAO Nordic Oy, zależna od Inter RAO, podała, że decyzja ta jest wynikiem problemów z otrzymaniem płatności za energię elektryczną. Jak wyjaśniła, import energii elektrycznej z Rosji ma zostać zrekompensowany importem większej ilości energii ze Szwecji, a także rodzimą produkcją.

Spółka RAO Nordic Oy od lat importuje energię elektryczną z Rosji do Finlandii i sprzedaje na powstałej w 1993 r. giełdzie Nord Pool. Jest ona pierwszą międzynarodową giełdą energii elektrycznej.

„Niestety środki za wolumeny, które zostały sprzedane na giełdzie Nord Pool od 6 maja, nie zostały zaksięgowane na naszym koncie bankowym. Ta sytuacja jest wyjątkowa i zdarzyła się po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii naszej działalności” – czytamy w komunikacie spółki.

Michalkiewicz. The Movie

„Niestety w obecnej sytuacji braku wpływów gotówkowych RAO Nordic nie jest w stanie dokonywać płatności za importowaną energię elektryczną z Rosji. W związku z tym jesteśmy zmuszeni zawiesić import energii elektrycznej od 14 maja” – dodano.

„Samowystarczalność Finlandii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej stale się poprawia. W szczególności ilość fińskiej energii wiatrowej rośnie z każdym rokiem. Tylko w tym roku oczekuje się, że zostanie uruchomione dodatkowe 2000 megawatów nowej energii wiatrowej” – napisano w komunikacie Fingrid. Jak dodano, Finlandia ma uzyskać niezależność w zakresie produkcji energii elektrycznej w 2023 roku.

Źródło: TASS