Marsz dla życia w Zagrzebiu Fot. Twitter Based Croatia
W sobotę 14 maja na ulicach Zagrzebia odbył się Marsz dla Życia. Wzięło w nim udział około 20 tysięcy osób. Uczestnicy domagali się zapewnienia pełnej ochrony prawnej życia dzieci nienarodzonych, a także ochrony prawa dla sprzeciwu sumienia.

Tegoroczny Marsz dla Życia w stolicy Chorwacji był siódmą edycją tego wyjątkowego wydarzenia pro life. Marsz rozpoczął się punktualnie o 11:00 przed budynkiem chorwackiego Teatru Narodowego na Placu Republiki Chorwacji.

Uczestnicy przemaszerowali przez centrum miasta niosąc transparenty m.in. z hasłami: „Chrońmy najbardziej bezbronną mniejszość w Chorwacji” oraz „Każdy człowiek ma prawo do życia”.

Domagano się zmiany zmiany uchwalonej w 1978 roku, przestarzałej już ustawy aborcyjnej, tak aby jej nowelizacja chroniła prawo do życia każdego człowieka.

Michalkiewicz. The Movie

Uwagę zwraca to, że w Marszu dla Życia brali udział głównie młodzi Chorwaci. Przesłaniem Marszu było też zapewnienie ochrony prawnej dla sprzeciwu sumienia, który pozwala m.in. lekarzom odmówić wykonania aborcji lub przepisywania tabletek wczesnoporonnych.

„Opieka nad nienarodzonym dzieckiem wymaga miłości matki oraz wsparcia rodziny, społeczności lokalnej i całego społeczeństwa” – mówiła Andreja Duvancic z komitetu organizacyjnego Marszu.

Duvancic przypomniała również historie kobiet, które dokonały aborcji, a dziś nie mogą sobie tego darować i żałują swoich decyzji.

W tym roku Marsze dla Życia zaplanowano w 11 miastach Chorwacji. Oprócz Zagrzebia, pochody w obronie życia przejdą m.in. w Splicie, Zadarze, Rijece, Osijeku, a także Sisaku i Slavonskim Brodzie.

Źródło: PCH24