Jerzy Trela. Foto: PAP
Jerzy Trela. Foto: PAP
REKLAMA

Jerzy Trela, aktor teatralny i filmowy oraz profesor i krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych zmarł w niedzielę w Krakowie w wielu 80 lat – poinformowała Agnieszka Ponikiewska z działu PR Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Jerzy Trela (ur. 14. marca 1942 r.) był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zagrał w życiu około 350 ról. Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (1969). Współtworzył krakowski Teatr Stu.

Z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji (1985–1989). W latach 1986–1989 był członkiem Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL Wojciechu Jaruzelskim.

REKLAMA

Laureat Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w 1978 oraz dwukrotny laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” za sezon 1990/1991 i 1998/1999. W 1998 podczas III Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W tym samym roku ukazał się film dokumentalny o Jerzym Treli Jest taki człowiek w reżyserii Andrzeja Maja.

Był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2015.

Grał w bardzo wielu popularnych filmach i serialach, m.in. „Stawka większa niż życie”, „Janosik”, „Człowiek z żelaza”, „Trzy kolory. Biały” czy „Pan Tadeusz”.

NCzas/Wikipedia/PAP

REKLAMA