Każdy mógłby zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych na węglu. Konfederacja przedstawiła projekt ustawy [VIDEO]

Konfederacja przedstawia projekt
Konfederacja przedstawia projekt "Tani węgiel". Od lewej: Jakub Kalus, Robert Winnicki i Jacek Wilk.
REKLAMA
Zniesienie opodatkowania węgla VAT-em, CIT-em i podatkiem akcyzowym zakłada projekt ustawy „Tani węgiel”, zaprezentowany w środę przez przedstawicieli Konfederacji. Ich zdaniem, statystyczny Polak, który „pali węglem”, zaoszczędziłby kilkaset złotych.

– Nasza ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Polaków, likwiduje trzy z trzydziestu podatków, którymi obciążone jest polskie górnictwo, a więc VAT, CIT dla kopalń oraz podatek akcyzowy – poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie autor projektu nowelizacji przepisów mec. Jakub Kalus z biura prawnego Konfederacji.

Prawnik zwrócił uwagę, że „rządy PiS szły w drugą stronę, gdyż jeszcze w 2019 roku podatki VAT i akcyzowy na węgiel były podwyższane”.

REKLAMA

– Uważamy, że należy ulżyć portfelom Polaków, że teraz jest ten czas, kiedy można w górnictwo inwestować – oświadczył Kalus.

Poseł Robert Winnicki zauważył, że „palącym problemem polskich rodzin już są drożyzna, inflacja i rosnące koszty życia”, a ci, którzy ogrzewają domy i mieszkania węglem, już „martwią się co będzie zimą”.

– Konfederacja nie mówi, jak drukować pieniądze, które powodują inflację. Konfederacja mówi o tym, jak pozostawić więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. I o tym jest ta ustawa – oświadczył Winnicki.

Mec. Jacek Wilk zwrócił też uwagę na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, w tym odchodzenie od węgla, bez „myślenia perspektywicznego, aby go wykorzystywać w nowoczesny ekologiczny sposób”, co nazwał „religią dekarbonizacji”.

Wilk przypomniał w tym kontekście o koncepcji przetwarzania węgla w wodór, co uznał za ogromną szansą dla Polski.

– Zamiast tego, Polska niestety przyłącza się do tego szaleństwa klimatycznego Unii Europejskiej. My mówimy „nie”, mówimy, że trzeba odejść od pakietu klimatycznego, od „Zielonego Ładu”, od „Fit for 55”, bo to jest dla nas samobójstwo – podkreślił były poseł.

Z danych z końca marca br. wynika, że średnia cena tony węgla za orzech 1 klasy była na poziomie 1771 złotych, a tona ekogroszku kosztowała wtedy średnio 1980 zł.

GUS podaje, że w 2021 roku przeciętna, średnioroczna cena detaliczna tony węgla kamiennego była na poziomie 996 zł, podczas gdy w 2020 roku było to 888 zł za tonę.

Według badania Izby Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW), gospodarstwa domowe korzystające z węgla do ogrzewania domów wydały na jego zakup w sezonie grzewczym 2021/2022 średnio 2992 zł, czyli – jak obliczono – o 15 proc. więcej, niż poprzednim sezonie grzewczym.

Z kolei z danych GUS wynika, że węgiel jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii w Polsce (33 proc.), zaraz po ogrzewaniu sieciowym (40 proc.). Ogrzewanie gazem jest na 3 miejscu.

Źródło: PAP

REKLAMA