Małpia ospa atakuje w Europie. W Wielkiej Brytanii dotyka… homo i biseksualistów

Geje, LGBT. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
Geje, LGBT. Obrazek ilustracyjny. Źródło: pixabay
REKLAMA
Małpia ospa to zakaźna choroba odzwierzęca. Źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej same małpy. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami.

W teorii do zachorowań u ludzi dochodzi bardzo rzadko, do niedawna zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, ale teraz choroba pojawiła się w Europie.

Małpia ospa raczej nie zastąpi koronawirusa, ale jest groźna. Okres wylęgania wynosi około 12 dni, a choroba rozpoczyna się wysoką gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych, a na skórze i błonach śluzowych jamy ustnej pojawia się wysypka.

REKLAMA

W ciężkiej postaci uogólniona wysypka pokrywa całe ciało, łącznie ze skórą owłosioną głowy. Początkowo wykwity są plamiste, następnie pęcherzykowe, a w przypadku nadkażeń bakteryjnych pojawiają się krosty. Proces chorobowy trwa zazwyczaj 2-4 tygodnie. Blizny utrzymują się przez kilka lat.

Ospa małpia pojawiła się w Europie. Około trzydziestu przypadków zanotowano w Hiszpanii i Portugalii. Kilka w Wielkiej Brytanii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła i bada przypadki w Wielkiej Brytanii, które pojawiły się tam na początku maja. Ospa małpia pojawiła się w… społeczności homoseksualnej.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) w swoim ostatnim oficjalnym komunikacie z 16 maja napisała:

„Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ( UKHSA ) wykryła 4 dodatkowe przypadki małpiej ospy, 3 w Londynie i jeden powiązany przypadek w północno-wschodniej Anglii. 4 nowe przypadki nie mają znanych powiązań z poprzednimi potwierdzonymi przypadkami.

Trwają dochodzenia w celu ustalenia powiązań między ostatnimi 4 przypadkami, z których wszystkie wydają się pochodzić z Londynu. Wszystkie 4 przypadki dotyczą mężczyzn, którzy identyfikują się jako homoseksualiści, biseksualiści lub inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami ( MSM ).

W Portugalii ponad 20 podejrzanych przypadków miało miejsce w regionie Lizbony, z których pięć zostało potwierdzonych. Przypadki te dotyczą także większości młodych ludzi i samych mężczyzn.

W Hiszpanii zgłoszono osiem podejrzanych przypadków, które „nie zostały jeszcze potwierdzone” testami.

Źródło: AFP/ Le Figaro

REKLAMA