Stacja paliw - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PxHere
REKLAMA
Ostatni tydzień przyniósł kolejne, dość zaskakujące zmiany cen na krajowych stacjach paliw; podrożała benzyna, potaniał diesel. Zdaniem analityków kierowcy powinni przygotować się na większe wydatki na stacjach.

„Trzeci tydzień maja przyniósł kolejne, dość zaskakujące zmiany cen na krajowych stacjach paliw. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 36 grosze na litrze, a diesel potaniał o 14 groszy. Obserwując, co dzieje się na rynku międzynarodowym i w cennikach krajowych rafinerii, musimy ostrzec, że to nie koniec zmian cen na stacjach tankowania – drożeć będą benzyny” – zauważają analitycy e-petrol.pl w piątkowym komentarzu.

Wskazali, że ze środowego notowania e-petrol.pl dotyczącego cen detalicznych paliw na stacjach wynika, iż oba gatunki benzyn podrożały i wzrost ten był zaskakująco wysoki. Za benzynę w Polsce płaciło się średnio 7,23 zł, diesel, po obniżce o 14 gr, był na pylonach stacji droższy od benzyny ledwie o 2 gr i kosztował przeciętnie 7,25 zł.

REKLAMA

„Ta relacja cenowa zmieni się w najbliższych dniach i to tankujący benzynę będą płacić więcej. Wciąż w niemal niezmienionej cenie kierowcy mogą tankować autogaz, który kosztuje średnio na stacjach 3,67 zł/l” – zauważyli.

Jak poinformowali przedstawiciele e-petrol.pl, w dobiegającym końca tygodniu w cennikach krajowych rafinerii dokonała się radykalna zmiana, szczególnie jeśli chodzi o benzyny.

„Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa 95 jest dziś w sprzedaży hurtowej o 4,03 proc., czyli o 264,60 zł/m sześc. netto droższa w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia. Metr sześcienny tego paliwa kosztuje 6826 zł netto. W tym samym okresie olej napędowy w rafineriach potaniał i kosztuje przeciętnie 6514,60 – tym samym różnica pomiędzy paliwami podstawowymi wynosząca ok. 30 zł przed tygodniem doszła do 311 zł dzisiaj” – obliczyli.

Dodali, że około miesiąc temu diesel był w hurcie droższy o blisko 800 zł/m sześc. od benzyny, a dziś jest od niej o ponad 300 zł tańszy. Oznacza to, że na przestrzeni miesiąca mieliśmy do czynienia ze zmianą relacji cenowej na poziomie 1100 zł.

Będzie jeszcze drożej. Benzyna przebije 7,50 zł/l

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższą sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą niewielkie zmiany do swoich cenników hurtowych.

„Takie decyzje rafinerii nie będą jednak oznaczały, że ceny benzyny i diesla na stacjach będą się stabilizować, bowiem na stacje nie dotarły jeszcze w całości podwyżki hurtowe, szczególnie benzyn, z ubiegłego tygodnia” – uważają analitycy.

Według e-petrol.pl w najbliższych dniach najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 powinniśmy tankować średnio po 7,33-7,49 zł za litr, czyli gdzieniegdzie przekroczy barierę 7,50 zł. Za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 7,19-7,34 zł/l.

Tankujący autogaz od kilku tygodni na pylonach stacji paliw zauważają jedynie groszowe korekty. Z analiz e-petrol.pl wynika, że w przyszłym tygodniu paliwo to może utrzymać swoją cenę lub lekko potanieć – w przyszłym tygodniu średnio za litr gazu będzie się płacić 3,64-3,73 zł. Paliwem, którego cena przekroczyła już w wielu miejscach granicę 8 zł za litr, jest 98-oktanowa odmiana benzyny, za którą w przyszłym tygodniu w kraju powinno się płacić 8,03-8,19 zł/l.

REKLAMA