Zmiany skórne u dziecka z ospą małpią. Foto: wikimedia/CDC
Zmiany skórne u dziecka z ospą małpią. Foto: wikimedia/CDC
REKLAMA
Kolejne przypadki małpiej ospy wykryto w Hiszpanii. Z kolei pierwszy przypadek potwierdzono w Niemczech, Belgii, a także Australii. Czym jest małpia ospa i jak się objawia?

Małpia ospa to choroba odzwierzęca, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, wywoływana przez rzadki wirus podobny do wirusa czarnej ospy, jednak ma łagodniejszy przebieg.

Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

REKLAMA

Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Francja

Pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France – poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia.

Belgia

W Belgii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy – poinformowała w czwartek późnym wieczorem stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.

Według stacji VRT zakażona osoba „nie jest bardzo chora”.

Australia

W Australii wykryto pierwszy przypadek małpiej ospy; dotyczy mieszkańca stanu Wiktoria, który niedawno wrócił do kraju z Wielkiej Brytanii – poinformowały w piątek lokalne władze. W stanie Nowa Południowa Walia badany jest możliwy przypadek zakażenia tym wirusem.

Departament zdrowia stanu Wiktoria przekazał, że mężczyzna zakażony wirusem małpiej ospy wrócił z Wielkiej Brytanii do Melbourne w poniedziałek. Przebywa w izolacji w szpitalu. Drugi mężczyzna, u którego podejrzewa się zakażenie, również w ostatnim czasie podróżował do Europy.

Obaj mają łagodne symptomy wskazujące na małpią ospę.

Hiszpania

Służby medyczne Hiszpanii potwierdziły w piątek 14 nowych przypadków małpiej ospy, co oznacza, że łączna liczba zachorowań w tym kraju wynosi już 22.

Niemal wszystkie potwierdzone przypadki choroby dotyczą mieszkańców aglomeracji Madrytu, gdzie od czwartku obowiązuje alert sanitarny.

Służby medyczne podały, że wśród pacjentów pod obserwacją są osoby mieszkające na Wyspach Kanaryjskich.

Niemcy

Pierwszy przypadek pochodzącej z Afryki małpiej ospy został potwierdzony w Niemczech. Jak poinformował w piątek w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry, w czwartek u jednego z pacjentów ponad wszelką wątpliwość wykryto wirusa. U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne – informuje agencja dpa.

Źródło: PAP

REKLAMA