Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA
Aktualizację wykazu szczepionek, które mogą wchodzić w skład rezerwy szczepionek stosowanych podczas zagrożenia epidemicznego lub epidemii, przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Katalog ma zostać rozszerzony o szczepionkę przeciw wirusowemu zapalaniu wątroby typu A.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii opublikowano w piątek w RCL.

Jest na etapie konsultacji publicznych.

REKLAMA

W ocenie projektodawcy konieczne jest, aby w związku z wojną w Ukrainie i napływem do Polski uchodźców z tego kraju, szczepionka przeciw WZW typu A była wykorzystywana w szczepieniach akcyjnych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 25 marca 2022 r.

Dlatego też w projektowanym rozporządzeniu wprowadza się zmianę polegającą na dodaniu szczepionki przeciw WZW typu A, do składu skład rezerwy szczepionek oraz innych immunologicznych produktów leczniczych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Źródło: PAP

REKLAMA