1955 Mercedes 300 SLR Uhlenhaut Coupe
1955 Mercedes 300 SLR Uhlenhaut Coupe
REKLAMA

Mercedes z 1955 roku, który istnieje tylko w dwóch egzemplarzach, został sprzedany na początku maja za rekordową, jeśli chodzi o samochody, sumę 135 milionów euro – ogłosił w czwartek dom aukcyjny RM Sotheby’s.

Mercedes Coupé 300 SLR Uhlenhaut z 1955 roku został sprzedany 5 maja podczas poufnej aukcji, która odbyła się w muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, we współpracy z RM Sotheby’s.

To teraz najdroższy samochód świata, a według wielu rankingów także najpiękniejszy.

REKLAMA

135 mln euro to absolutnie rekordowa suma, za jaką kiedykolwiek sprzedano samochód na aukcji, trzykrotnie większa od poprzedniego rekordu z 2018 roku, gdy Ferrari 250 GTO z 1962 r. wylicytowano za 48 mln dolarów (ok. 45 mln euro).

Według RM Sotheby’s Mercedes 300 SLR znajduje się teraz także w pierwszej dziesiątce najdroższych przedmiotów, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcjach.

Absolutnym rekordem szczyci się obraz „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, sprzedany w listopadzie 2017 r. za ponad 450 mln dolarów.

„Najpiękniejszy samochód świata” kupił prywatny kolekcjoner, a dochód z tej transakcji ma być przeznaczony na utworzenie fundacji, która będzie finansować edukację i badania poświęcone ochronie środowiska naturalnego. Drugi z istniejących egzemplarzy tego Mercedesa pozostaje w zbiorach muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie.

Źródło: PAP

REKLAMA