Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym jest ponad cztery razy większe niż u jego rówieśników o właściwej masie ciała. WHO podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie – przekazał w komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia w środowym komunikacie przekazał, że „prawdopodobieństwo, że otyły przedszkolak będzie otyłym dorosłym, jest ponad czterokrotnie większe niż u jego rówieśników o prawidłowej masie ciała”. Przywołał także dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która podaje, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie.

„Problem nadmiernej masy ciała dotyczy 10 proc. małych dzieci (1-3 lat), 30 proc. dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22 proc. młodzieży do 15. roku życia” – poinformował NFZ.

REKLAMA

Wśród konsekwencji otyłości u dzieci i młodzieży wymieniono w komunikacie: problemy z koncentracją i pamięcią, a w związku z tym z nauką; rozwój chorób przewlekłych niezakaźnych tj.: cukrzycę typu II, nowotwory, choroby układu kostno-stawowego, nadciśnienie tętnicze; zaburzenia emocjonalne; niską samoocenę i samokrytykę; izolację społeczną i depresję.

NFZ jednocześnie przypomniał, że prowadzona jest cykliczna akcja „Środa z profilaktyką”. Jej celem jest promocja zdrowia i profilaktyka chorób. W środę 18 maja tematem jest „Profilaktyka od najmłodszych lat. Otyłość”.

„W przygotowanym materiale filmowym nasze ekspertki dr inż. Katarzyna Rolf z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr Marta Niewczas sześciokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym i wykładowczyni Uniwersytetu Rzeszowskiego podpowiadają, co zrobić, by zminimalizować ryzyko otyłości wśród dzieci” – zaznaczył NFZ, dodając, że cały film dostępny jest na kanale YouTube – Akademia NFZ i na facebookowej stronie – Akademia NFZ.

W komunikacie zaznaczono, że „w profilaktyce otyłości kluczowa jest aktywność fizyczna oraz żywienie”. W związku z tym na portalu Diety NFZ dostępne są porady i gotowe jadłospisy dla całej rodziny.

Źródło: PAP

REKLAMA