Polskie MSZ i ambasada w Berlinie oficjalnie potwierdzają atak na konsulat RP w Hamburgu

Konsulat Generalny RP w Hamburgu. / foto: Facebook: KonsulatPLHamburg
Konsulat Generalny RP w Hamburgu. / foto: Facebook: KonsulatPLHamburg
REKLAMA
Jak podaje PAP, biuro rzecznika prasowego MSZ i polska ambasada w RFN potwierdziły doniesienia niemieckich mediów, że w nocy z 20 na 21 maja siedziba Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu została obrzucona kamieniami i puszkami z farbą w kolorach flagi rosyjskiej.

„W nocy z piątku na sobotę grupa kilkunastu młodych mężczyzn obrzuciła siedzibę Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu kamieniami i puszkami z niebieską i czerwoną farbą.

W wyniku ataku wybitych zostało kilka szyb, zniszczona została też elewacja budynku” – oświadczyła Magdalena Szuber-Zasacka, rzeczniczka ambasady RP w Berlinie.

REKLAMA

Jak podkreśla rzeczniczka, nikt z pracowników i obsługi konsulatu nie został poszkodowany. Blisko budynku zostały też podpalone opony, które miału utrudnić przybycie na miejsce służb.

„Na razie nie są znane motywy działania sprawców, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia” – dodała Szuber-Zasacka i poinformowała, że policja prowadzi czynności dochodzeniowo-śledcze w celu ujęcia przestępców. Jak podkreśliła, na prośbę konsula generalnego strona niemiecka wzmocni ochronę placówki i rezydencji.

Jak podały niemieckie media, policja przybyła na miejsce zdarzenia i zatrzymała trzy osoby, które nie zostały jednak aresztowane z powodu braku wystarczających dowodów.

Źródło: PAP

REKLAMA