Polskie MSZ i ambasada w Berlinie oficjalnie potwierdzają atak na konsulat RP w Hamburgu

Konsulat Generalny RP w Hamburgu. / foto: Facebook: KonsulatPLHamburg
Konsulat Generalny RP w Hamburgu. / foto: Facebook: KonsulatPLHamburg
REKLAMA
Jak podaje PAP, biuro rzecznika prasowego MSZ i polska ambasada w RFN potwierdziły doniesienia niemieckich mediów, że w nocy z 20 na 21 maja siedziba Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu została obrzucona kamieniami i puszkami z farbą w kolorach flagi rosyjskiej.

„W nocy z piątku na sobotę grupa kilkunastu młodych mężczyzn obrzuciła siedzibę Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu kamieniami i puszkami z niebieską i czerwoną farbą.

W wyniku ataku wybitych zostało kilka szyb, zniszczona została też elewacja budynku” – oświadczyła Magdalena Szuber-Zasacka, rzeczniczka ambasady RP w Berlinie.

REKLAMA

Jak podkreśla rzeczniczka, nikt z pracowników i obsługi konsulatu nie został poszkodowany. Blisko budynku zostały też podpalone opony, które miału utrudnić przybycie na miejsce służb.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

„Na razie nie są znane motywy działania sprawców, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia” – dodała Szuber-Zasacka i poinformowała, że policja prowadzi czynności dochodzeniowo-śledcze w celu ujęcia przestępców. Jak podkreśliła, na prośbę konsula generalnego strona niemiecka wzmocni ochronę placówki i rezydencji.

Jak podały niemieckie media, policja przybyła na miejsce zdarzenia i zatrzymała trzy osoby, które nie zostały jednak aresztowane z powodu braku wystarczających dowodów.

Źródło: PAP

REKLAMA