Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Polski Andrzej Duda. Foto: Jakub Szymczuk/prezydent.pl
REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

„Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny” – poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze, po północy w nocy z soboty na niedzielę.

REKLAMA

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazał PAP, że prezydent wygłosi przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy.

„Będzie pierwszą głową państwa, która w ten sposób została uhonorowana od początku wojny” – mówił Kumoch.

„W swoim wystąpieniu prezydent z pewnością odwoła się do historii polsko–ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy” – powiedział prezydencki minister.

Zapowiedział także, że prezydent spotka się w cztery oczy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim; przewidziano również rozmowy dwustronne delegacji.

Polski przywódca złożył już w połowie kwietnia – razem z prezydentami Estonii, Łotwy i Litwy: Alarem Karisem, Egilsem Levitsem i Gitanasem Nausedą – wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydenci odwiedzili też wówczas podkijowskie miejscowości – Buczę, Borodziankę i Irpień, gdzie miały miejsce masowe zbrodnie wojsk rosyjskich na ukraińskiej ludności cywilnej.

(PAP)

REKLAMA