Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin Źródło: PAP
Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin Źródło: PAP
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek i wtorek będzie przebywał w szwajcarskim Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym. Szef rządu m.in. spotka się z przedstawicielami największych globalnych firm technologicznych.

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne organizowane przez instytucję Klausa Schwaba będzie poświęcone najważniejszym problemom, m.in. wojnie na Ukrainie, mniemanej pandemii Covid-19, „zmianom klimatu” i kryzysom ekonomicznym. W spotkaniu weźmie udział blisko 2500 osób – polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

REKLAMA

Wśród gości trwającego do czwartku Forum jest 50 szefów rządów lub przywódców państw i organizacji międzynarodowych z całego świata. Swój udział zapowiedzieli m.in. przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Polskę reprezentował będzie prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Członkiem delegacji jest także wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Do Davos polecieli też przedstawiciele polskich spółek Skarbu Państwa jak m.in. prezes Banku Pekao Leszek Skiba, prezes GPW Marek Dietl, szef PFR Paweł Borys, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, a także przedstawiciele PKO BP, PZU, KGHM. Uczestniczyć oni mają w panelach zorganizowanych z Polskim Domu.

– Wicepremier Jacek Sasin w poniedziałek weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, gdzie spotka się z panią Adaire Fox-Martin, President of Google Cloud International – przekazał rzecznik MAP Karol Manys.

Jak dodał, podczas spotkania poruszone zostaną m.in. tematy dotyczące inwestycji Google w Polsce oraz transformacji cyfrowej, szczególnie w sektorze energetycznym. W spotkaniu wicepremierowi towarzyszyć mają szefowie KGHM i Banku Pekao. Sasin ma się spotkać także z wiceprezesem ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej z Citibank Jay Collins.

– Co do spotkań w Davos, na forum międzynarodowym spotkam się tam z liderami największych światowych korporacji (…). Będziemy rozmawiali o tym, w jaki sposób przyciągnąć do Polski kolejne wysoko zaawansowane inwestycje – mówił niedawno szef polskiego rządu.

– Będziemy także rozmawiali o tym, jak złagodzić wielkie napięcia inflacyjne wywołane przez Putina – dodał w swoim stylu.

Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał, że premier Morawiecki weźmie m.in. udział w licznych spotkaniach z przedstawicielami największych światowych firm technologicznych.

– Premier będzie także uczestniczył w otwarciu Domu Polskiego w Davos, a także otworzy organizowany tam 24 maja panel pt. „What it Takes to Attract New Investors to CEE?” – poinformował.

Rzecznik rządu warszawskiego zwrócił uwagę, że podczas Forum przywódcy omówią zagadnienia dotyczące współpracy globalnej, pomocy humanitarnej oraz środków zmierzających do przywrócenia równowagi gospodarczej. Uczestnicy będą dyskutować na tematy bezpieczeństwa żywnościowego i klimatycznego, transformacji przemysłu, innowacji oraz cyberbezpieczeństwa.

Zaznaczył, że oprócz szefów państw na szczyt przybędzie także prawie stu przedstawicieli start-upów i przedsiębiorstw typu scale-up z branży technologicznej i biznesowej. Społeczeństwo obywatelskie będzie reprezentowane przez ponad 200 liderów organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, środowisk akademickich i organizacji pracowniczych. Impreza w formie stacjonarnej organizowana jest po dwuletniej przerwie spowodowanej mniemaną pandemią.

Rozpoczęte w niedzielę spotkanie jest pierwszym od stycznia 2020 roku Forum przeprowadzonym w tradycyjnej formie. W styczniu 2021 roku z powodu mniemanej pandemii Covid-19 uczestnicy szczytu obradowali zdalnie.

Hasło tegorocznego Forum brzmi: „Historia w punkcie zwrotnym – polityka rządów i strategie biznesowe”. Szczyt ma miejsce w czasie największych od trzech dekad napięć ekonomicznych i geopolitycznych, gdy świat wciąż zmaga się z konsekwencjami zdarzającej się raz na stulecie pandemii – zaznaczono na stronie wydarzenia.

Spotkania światowych przywódców i liderów biznesu odbywają się w szwajcarskim kurorcie od 1971 r.

Źródło: PAP

REKLAMA