Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, dr n. med. Paweł Grzesiowski podczas konferencji prasowej 3 bm. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie. (sko) PAP/Paweł Supernak
Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, dr n. med. Paweł Grzesiowski podczas konferencji prasowej 3 bm. w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie. (sko) PAP/Paweł Supernak
REKLAMA
Wykreowany medialnie w trakcie ogłoszonej pandemii koronawirusa dr Paweł Grzesiowski znów zabrał głos. Zapowiada kolejny sezon covidowy oraz zdradza, że szczepionki na nową „modną” medialnie chorobę, czyli małpią ospę, są już praktycznie gotowe.

Dr Grzesiowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przekonuje, że w kwestii covidowej sytuację aktualnie mamy „trudną”, gdyż niewiele osób zaprząta sobie głowę wirusem, a on przecież wciąż się czai.

Po pierwsze: mamy wciąż pacjentów przyjmowanych do szpitali z ciężkim COVID-em. Po drugie nasza odporność z czasem będzie się osłabiać, w związku z tym potrzebujemy działań prewencyjnych. Po trzecie wirus musi być monitorowany, bo on może w którymś momencie zmienić się tak, że znowu będzie bardzo groźny – opowiada.

REKLAMA

Teraz jest czas względnego spokoju między jedną a drugą bitwą, ale ten czas trzeba spędzić na przygotowaniach do kolejnego sezonu covidowego – twierdzi dr Grzesiowski.

Szczepionki na małpią ospę. Dr Grzesiowski: mamy już

Zanim jednak sezon covidowy nadejdzie, aktualnie „modna” i nośna medialnie jest małpia ospa. Także i w tym temacie dr Grzesiowski ma swoje przemyślenia.

Twierdzi, że jesteśmy świadkami nowej epidemii, choć „trudno nazywać to oczywiście epidemią w rozumieniu masowych zachorowań”.

Podkreśla natomiast, że mamy ok. 250 przypadków małpiej ospy poza Afryką i dlatego należy bić na alarm. Przekonuje też, że są już dostępne szczepionki na tę chorobę.

Sytuacja jest też inna niż z COVID-em, bo mamy już w tej chwili dostępne leki przeciwko małpiej ospie i mamy szczepionki, które są już gotowe i dostępne – powiedział dr Grzesiowski.

Miał na myśli szczepionkę przeciw ospie prawdziwej, która podobno ma także działać na małpią ospę.

REKLAMA