Zmiany skórne u dziecka z ospą małpią. Foto: wikimedia/CDC
Zmiany skórne u dziecka z ospą małpią. Foto: wikimedia/CDC
REKLAMA

W ostatnich dniach obecność rzadkiego wirusa małpiej ospy była ogłoszona w kilku krajach europejskich, Australii, USA, czy Izraelu. Teraz ospa zawitała już do naszych granic.

Republika Czech zarejestrowała pierwszy przypadek małpiej ospy. We wtorek 24 maja zweryfikowany przypadek choroby w tym kraju potwierdził dyrektor Czeskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych Pavel Dlouhy.

Poinformował, że chorobę wykryto u mężczyzny w Uniwersyteckim Szpitalu Wojskowym w Pradze. To odkrycie „było tylko kwestią czasu, spodziewaliśmy się tego od wielu dni” – dodał Pavel Dlouhy.

REKLAMA

W ostatnich dniach obecność tego rzadkiego wirusa endemicznego znanego z niektórych regionów Afryki, została zgłoszona w kilku krajach europejskich, w tym w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii i Francji, a także w Stanach Zjednoczonych.

Władze medyczne, w tym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważają, że ryzyko szerokiego rozprzestrzeniania się tej choroby jest niewielkie.

Ciekawostką tej choroby jest to, że zapadają na nią często homoseksualni mężczyźni, co może mieć związek ze sposobem przenoszenia wirusa.

Ospa małpia jest rzadką chorobą wirusową, podobną do ludzkiej ospy prawdziwej, ale z ogólnie łagodniejszymi objawami.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób informowało we wtorek, że ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji jest „bardzo niskie”, ale „wysokie” u osób z wieloma partnerami seksualnymi.

Źródło: AFP/ Radio Praga

REKLAMA