George Soros. Foto: PAP/APA
George Soros. Foto: PAP/APA
REKLAMA

Słynny finansista i filantrop George Soros powiedział we wtorek, podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem III wojny światowej, a najlepszym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Władimira Putina.

„Najlepszym i być może jedynym sposobem na ocalenie cywilizacji jest pokonanie Putina tak szybko jak to możliwe” – podkreślił Soros.

Ocenił, że rosyjski przywódca doszedł do wniosku, że inwazja była błędem i będzie zabiegał o rozejm.

REKLAMA

„Ale rozejm jest nieosiągalny, ponieważ nie można mu ufać (…). Im słabszy jest Putin, tym bardziej jest nieprzewidywalny” – powiedział.

Unia Europejska musi zrozumieć, że Putin może przerwać dostawy gazu dla Wspólnoty „gdy będzie to naprawdę bolesne” – ostrzegł.

Soros uznał wojnę na Ukrainie za fragment większej walki, która toczy się między otwartymi społeczeństwami a państwami zamkniętymi, takimi jak Rosji czy Chiny – relacjonuje Reuters.

„Represyjne reżimy rosną teraz w siłę, a społeczeństwa otwarte są atakowane (…). Dziś Chiny i Rosja stanowią największe zagrożenie dla otwartego społeczeństwa” – powiedział Soros.

(PAP)

REKLAMA