Sejmowe głosowania.
Obrady Sejmu - zdj. ilustracyjne. (Fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu)
REKLAMA

Dość dziwne wyniki sondażu Kantar przewidują, że PiS otrzyma 29 proc., KO – 24 proc., a Polska 2050 – 9 proc. Do Sejmu wejdzie jeszcze tylko Lewica z wynikiem 8 proc.

Badanie przeprowadzono w połowie maja wśród „zadeklarowanych wyborców”. Do Sejmu nie dostałyby się: Konfederacja osiągająca 4 proc. głosów, PSL-Koalicja Polska oraz ugrupowanie Kukiz’15, otrzymujące po 3 proc. głosów, partia Porozumienie Jarosława Gowina z poparciem o wysokości 2 proc. i AgroUnia uzyskująca 1 proc. głosów.

W porównaniu do badania z kwietnia odnotowano wzrost poparcia ugrupowania Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy), Porozumienia (o 1 punkt procentowy) oraz AgroUnii (o 1 punkt procentowy).

REKLAMA

Zmalało poparcie Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe), Konfederacji (o 2 punkty procentowe), Prawa i Sprawiedliwości (o 1 punkt procentowy), PSL – Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy), Porozumienia (o 1 punkt procentowy) oraz AgroUnii ( o 1 punkt procentowy).

W przypadku Ruchu Polska 2050 oraz Lewicy nie odnotowano zmian. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

W połowie maja, według tego sondażu, niespełna dwie trzecie Polaków (65 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 31 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 34 proc. „raczej” planuje wziąć udział w wyborach.

10 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, tyle samo, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach, a 5 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

Sondaż przeprowadzono w dniach 13-18 maja br., wśród „zdecydowanych” wyborców techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Źródło: PAP

REKLAMA