Von der Leyen przyjeżdża do Polski. Trwa likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN w zamian za brukselskie srebrniki

Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen. Foto: PAP/EPA
Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – poinformowała w środę na Twitterze rzeczniczka KE Dana Spinant.

Wcześniej w środę premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że istnieje duża szansa, że w ciągu kilku dni zostanie zatwierdzony Krajowy Plan Odbudowy.

„Krajowy Program Odbudowy z naszej strony został zatwierdzony i wniosek złożony już jakiś czas temu. Dostajemy z Komisji Europejskiej pozytywne sygnały w tym zakresie” – zaznaczył premier. „To jest uzgodnienie tzw. kamieni milowych, czyli pewnych warunków, które wszystkie kraje członkowskie musiały uzgodnić z KE i my również je uzgodniliśmy” – podkreślił szef rządu.

REKLAMA

Dodał, że wypłata środków z KPO „to kwestia miesięcy”.

Premier wyjaśnił, że Polska musi podjąć pewne działania związane z reformą wymiaru sprawiedliwości i dodał, że w związku z tym musi zostać także przyjęta stosowna ustawa.

„Liczę na to, że nie tylko Zjednoczona Prawica, ale wiele rozsądnych partii ze strony opozycyjnej, poprze zmiany, które otworzą drogę do KPO” – powiedział Morawiecki.

Sejm aktualnie zajmuje się zmianami, które kazała przeprowadzić Bruksela w zamian za pieniądze.

Projekt zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Z kolei „test bezstronności i niezawisłości sędziego” ma dać każdemu obywatelowi – jak wskazywał prezydent – prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności mogłaby złożyć strona lub uczestnik postępowania.

Kiedy tylko PiS i jego koalicjanci spełnią brukselskie żądania to dostaną pieniądze.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii Covid-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Źródło: PAP

REKLAMA