Protest w Chersoniu.
Protest w Chersoniu. (Fot. Twitter/screen)
REKLAMA
Moskwa ułatwia wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom południowej Ukrainy, którą od pewnego czasu okupuje. W tej sprawie pojawił się 25 maja dekret prezydencki.

Rzecz dotyczy mieszkańców obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu Ukrainy, którzy mogą ubiegać się o rosyjski paszport w ramach „procedury uproszczonej”.

Wygląda na to, że Moskwa postanowiła tu zastosować takie same działania jak te podjęte w 2019 roku wobec ludności tzw. „ludowych republik” Ługańska i Doniecka.

REKLAMA

Dekret wskazuje, że w planach Putina jest jednak przyłączenie tych regionów do Rosji. Region Chersonia został całkowicie zajęty przez armię rosyjską. Region Zaporoża jest przez Rosjan kontrolowany tylko częściowo.

Moskwa wyznaczyła jednak nowe władze obu regionów, które zaraz wyraziły chęć przyłączenia się do Rosji.

W poniedziałek 23 maja prorosyjskie władze w Chersoniu informowały o wprowadzeniu w regionie obok ukraińskiej hrywny, jako obiegowej waluty także rubla.

Mianowany przez Moskwę szef regionu Kirył Stremusow zapowiadał, że do końca roku region przejdzie całkowicie na używanie rubli.

– Wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom wschodniej Ukrainy to próba zniewolenia ludności znajdującej się na terenach pod rosyjską kontrolą – powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Zdaniem rzecznika stanowi to część rosyjskiej taktyki mającej na celu podporządkowanie sobie narodu ukraińskiego i „narzucenia swojej woli siłą”.

„Oczywiście mamy swój punkt widzenia w stosunku do straszliwych taktyk, jakie Rosjanie stosują na wschodzie Ukrainy. Widzieliśmy rosyjskich żołnierzy usuwających ludność z okupowanych terytoriów siłą, przewożących Ukraińców do tzw. obozów filtracyjnych, różne inne próby podporządkowania sobie Ukraińców” – przekazał Price.

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował w środę, że rosyjscy okupanci zaczęli wydawać w Mariupolu nad Morzem Azowskim rosyjskie paszporty. Według informacji ukraińskiego MSZ, podobne działania są prowadzone w obwodach chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim oraz na Krymie.

MSZ zapewniło w oświadczeniu, że dekret prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczący wydawania rosyjskich dokumentów Ukraińcom jest „prawnie bezwartościowy”.

Źródła: AFP/PAP

REKLAMA