Kanadyjskie hospicja zmienią się w
Foto ilustr.: print screen z YouTube/Onet News
REKLAMA
Dwadzieścia lat temu Belgia była jednym z pierwszych krajów na świecie, które zalegalizowały eutanazję. Od tego czasu cywilizacja śmierci zadomowiła się w tym kraju na dobre, a zabijanie zarówno nienarodzonych jak i osób dorosłych stało się banalnym „aktem medycznym”.

W 2021 r. w Belgii przeprowadzono 2700 eutanazji. W Europie cztery kraje dopuściły szeroko praktykę eutanazji i są to właśnie Belgia oraz Holandia, Luksemburg i Hiszpania.

W Belgii, jako jedynym kraju świata z legalną eutanazją, nie ma dolnej granicy wieku osób, które mogą się na nią zdecydować (od 2014 roku).

REKLAMA

Chorzy muszą być tylko w pełni świadomi swojej decyzji. W Holandii eutanazja jest legalna dla osób powyżej 12 roku życia, ale funkcjonuje także tzw. Protokół z Groningen, pozwalający na eutanazję niemowląt.

W Belgii w 2014 r. w przypadku małoletnich zastrzeżono, że muszą być oni świadomi swojej decyzji, ich cierpienie musi mieć wymiar fizyczny, a choroba prowadzić do śmierci w najbliższej przyszłości. Nałożono też wymóg konsultacji z psychiatrą lub psychologiem dziecięcym, który musi potwierdzić, że małoletni jest „zdolny do rozeznania się” w swojej sytuacji. Wymagana jest również zgoda rodziców.

Według artykułu opublikowanego w połowie 2021 r. w „British Medical Journal”, 61 proc. wszystkich zgonów dzieci do 1. roku życia w belgijskiej Flandrii między wrześniem 2016 r. a grudniem 2017 r. było poprzedzonych… „decyzją dotyczącą końca życia.

W 37 proc. wszystkich zgonów w tej grupie było to wstrzymanie lub zaprzestanie leczenia, w 14 proc. – podanie substancji, które mogły spowodować śmierć, w 10 proc. – podanie substancji z wyraźnym zamiarem uśmiercenia.

Banalizacja eutanazji prowadzi często do nadużyć. W latach 1998-2005 holenderska prokuratura badała sprawy 22 eutanazji niemowląt. W żadnej z nich jednak lekarzom nie przedstawiono zarzutów, uznając, że na eutanazję zgodzili się rodzice.

W Hiszpanii obowiązująca od 2021 r. ustawa dopuszczająca możliwość przeprowadzenia eutanazji jedynie osób dorosłych, ale podczas debaty nad przepisami w parlamencie pojawiła się kwestia objęcia nowym prawem także nieletnich. Separatystyczna partia Republikańska Lewica Katalonii (ERC) proponowała nawet, aby granicę wieku osób mogących korzystać z prawa do eutanazji obniżyć z 18. do 16. lat.

Rok po zalegalizowaniu eutanazji w Belgii 235 osób zostało poddanych tzw. „wspomaganej śmierci”. W roku 2017 liczba eutanazji przekroczyła 2300 i stale rośnie. W latach 2002–2017 wykonano łącznie 17 063 eutanazje. Na przełomie ostatnich lat zmieniała się struktura wieku osób poddających się eutanazji. Zwiększała się liczba osób od 80 roku życia wzwyż, a zmniejszała w wieku 40–59 lat.

Eutanazję zalegalizowano w Belgii 28 maja 2002. Rok po Holandii. Nowelizacja tej ustawy z 13 lutego 2014 roku umożliwiła dokonywanie jej na osobach nieletnich. Nie ma wątpliwości, że to skutek zmian obyczajowych i permisywizmu moralnego, który zastąpił dawniej katolickie przekonania Belgów.

Źródło: France Info/ Polsat News

REKLAMA