Nie żyje pułkownik Marek Gładysz. Tragiczna śmierć weterana misji w Iraku i Afganistanie

Marek Gładysz nie żyje.
Marek Gładysz nie żyje. (Fot. STRATPOINTS/Twitter)
REKLAMA
Prokuratura i Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych wyjaśniają okoliczności w czwartkowej katastrofy awionetki, do której doszło w Rębielicach Królewskich na Śląsku. Rozbiła się tam cessna 152 Aeroklubu Częstochowskiego. W wypadku zginął 58-letni pułkownik rezerwy Marek Gładysz – uczestnik misji w Iraku i Afganistanie, a ostatnio ekspert fundacji Stratpoints oraz medialny wypowiadający się o sytuacji na granicy z Białorusią i wojnie na Ukrainie.

W katastrofie awionetki oprócz płk Gładysza zginęła jego 80-letnia matka.

„Ze wstępnych ustaleń wynika, że samolot cessna należący do Aeroklubu Częstochowskiego wystartował z lotniska Rudniki k. Częstochowy. Był pilotowany przez 58-letniego mężczyznę, a pasażerką była matka pilota. Około 18 mężczyźni prowadzący prace polowe w Rębielicach Królewskich zauważyli samolot, który szybko tracił wysokość, a następnie rozbił się na polu jednego z nich” – opisuje przebieg zdarzenia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

REKLAMA

Na obecną chwilę śledczy nie mówią nawet o wstępnej przyczynie katastrofy. Podobnie jak w innych tego typu postępowaniach kluczowym dowodem będzie raport PKBWL, niezależnie od tego prokuratura zasięgnie opinii biegłego.

Choć prokuratura nie ujawnia tożsamości ofiar, to śmierć płk Marka Gładysza potwierdzili to przedstawiciele Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, której był ekspertem.

„Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o tragicznej śmierci naszego kolegi – płk rez. Marka Gładysza. Składamy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim. To wielka strata. Cześć jego pamięci” – napisali przedstawiciele fundacji.

Kim był Marek Gładysz?

Marek Gładysz był ekspertem w zakresie systemów teleinformatycznych oraz cyberbezpieczeństwa. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Politechniki Warszawskiej, Akademii Sztuki Wojennej oraz Narodowego Uniwersytetu Obrony w Chinach.

„W czasie służby wojskowej odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne SZ RP na poziomie taktycznym, operacyjnym i strategicznym. Odpowiadał między innymi za eksploatację troposferycznych linii radiowych oraz kompleksowe wsparcie SZ RP w zakresie teleinformatycznym oraz systemów dowodzenia. Projektant systemów teleinformatycznych dla Polskich Kontyngentów Wojskowych na teatrze działań” – podaje fundacja Stratpoints na stronie internetowej.

Płk Gładysz odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne operacji ISAF w Afganistanie oraz inne operacje realizowane przez Sojusz Północnoatlantycki. Był weteranem operacji w Afganistanie i Iraku. Prywatnie pilotował samoloty turystyczne, był też paralotniarzem i żeglarzem.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o katastrofie awionetki w Rębielicach Królewskich w czwartek o godz. 18.15. Z rejestru lotów serwisu flightradar24.com wynika, że maszyna, która uległa wypadkowi w ostatnich dniach wykonywała po kilka lotów dziennie. Również w czwartek do godz. 17 odbyła trzy loty trwające po 40-50 minut.

REKLAMA