Bandyci islamscy zaatakowali kościół i zabili podczas mszy wielu katolików |VIDEO]

Nigeria, Afryka - zdj. ilustracyjne.
Afryka - zdj. ilustracyjne. (pixabay.com)
REKLAMA
Islamscy terroryści zaatakowali kościół katolicki pw. św. Franciszka w miejscowości Owo w Nigerii. Do ataku doszło podczas porannej Mszy św.

Owo znajduje się w południowo-zachodniej Nigerii. Według rządu i policji bandyci w niedzielę 5 czerwca zamordowali „wielu” katolików. Atak jest szokujący, bo ten region nie był dotąd dotknięty plagą bandytyzmu i dżihadystów islamskich.

Prezydent kraju Muhammadu Buhari potępił „ohydne zamordowanie wiernych”. Gubernator stanu Ondo Oluwarotimi Akeredolu w swoim oświadczeniu wezwał siły bezpieczeństwa do odnalezienia napastników po tym „podłym i satanistycznym ataku”.

REKLAMA

Według rzecznika policji stanowej Ibukuna Odunlami, sprawcy zaatakowali kościół przy użyciu broni palnej i materiałów wybuchowych. „Wciąż jest wcześnie, aby dokładnie określić, ile osób zostało zabitych. Ale wielu wiernych straciło życie, podczas gdy inni zostali ranni” – mówił AFP.

Jeden ze świadków, powiedział francuskiej agencji, że zginęło co najmniej 20 katolików. „Przechodziłem w sąsiedztwie, kiedy usłyszałem głośną eksplozję i strzały w kościele” – dodał. Miał widzieć przy kościele co najmniej pięciu uzbrojonych mężczyzn, ale później uciekł w bezpieczne miejsce.

Inne źródła mówią nawet o 70 ofiarach śmiertelnych.

Rebelia islamskich dżihadystów trwała dotąd głównie na północnym wschodzie. Od dwunastu lat dochodzi tam do rabunków i morderstw. Z kolei gangi szabrowników i porywaczy terroryzują północny zachód i centrum Nigerii. Na południowym wschodzie działają ruchy separatystyczne. Jednak okolice Owo były raczej spokojne.

Na jednym z filmów pokazano ujęcie przez policjanta jednego z rzekomych napastników.

Źródło: AFP

REKLAMA