Czterodniowy tydzień pracy. To będzie eksperyment

Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay
REKLAMA
To największy eksperyment tego typu. Tysiące brytyjskich pracowników rozpoczyna czterodniowy tydzień pracy od poniedziałku bez obniżania wynagrodzenia.

Pilotaż potrwa sześć miesięcy. Obejmuje 3 300 pracowników w 70 firmach, od dostawców usług finansowych po pracowników gastronomii.

Choć pracownicy będą pracować tylko przez 80 proc. normalnego tygodnia pracy, to dostaną 100 proc. wynagrodzenia. Jest jeden haczyk – muszą utrzymać 100 proc. normalnej wydajności.

REKLAMA

Program jest prowadzony przez organizacje non-profit: 4 Day Week Global, Autonomy, think tank i 4 Day Week UK Campaign we współpracy z naukowcami z Cambridge University, Oxford University i Boston College.

Celem programu ma być poprawa zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia pracowników.

Do tej pory to Islandia przeprowadziła największy eksperyment tego typu w latach 2015-2019. Co ciekawe, islandzkie badania nie wykazały ani spadku produktywności, ani poprawy samopoczucia pracowników.

Brytyjska próba będzie większa, a więc prawdopodobnie bardziej miarodajna. Tymczasem według wolnościowego spojrzenia na tę sprawę – to pracodawca i pracownik powinni indywidualnie określać ile dni ma trwać praca i żadne regulacje nie powinny wchodzić im w paradę.

Źródło: CNN

REKLAMA