500 Plus + fot. nczas
500 + fot. nczas
REKLAMA
Badanie UW pokazuje, że Polacy są przeciwni świadczeniom socjalnym – niestety tylko wówczas, gdy mają one zostać przyznane Ukraińcom.

Polacy chcą pomagać Ukraińcom, ale nie chcą dawać im takich samych świadczeń socjalnych, jakie „dostają” sami. Oczywiście sprzeciw wobec świadczeń socjalnych, które wyniszczają gospodarkę i odpowiadają m.in. za obecny kryzys, jest czymś pozytywnym. Szkoda jednak, że Polacy nie dostrzegają szkodliwości rozdawnictwa jako takiego i mu się nie sprzeciwiają, a jedynie nie chcą dać obcokrajowcom partycypować w tym procederze.

Tylko co siódmy uczestnik sondażu był za tym, by Ukraińcy w Polsce mieli taki sam dostęp do świadczeń rodzinnych, jak 500 plus, czy zasiłki rodzinne.

REKLAMA

Za przyznawaniem 500 plus Ukraińcom opowiada się 51,3 proc. wyborców PiS i 50 proc. wyborców Lewicy.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

„Za” jest natomiast jedynie 38 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej i 35,1 proc. wyborców Polski 2050.

Przeciwko dawaniu 500 plus Ukraińcom jest aż 83,3 proc. wyborców Konfederacji.

Co ciekawe – 500 plus przysługuje Ukraińcom już od 6 lat, ale duża część społeczeństwa polskiego zdaje się o tym nie wiedzieć.

59 proc. Polaków akceptuje „bezpłatną” opiekę zdrowotną, a 51 proc. – dostęp do dodatkowego, jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł.

Warto tu wspomnieć, że nie ma czegoś takiego jak „bezpłatne” usługi od państwa – wszystko opłacane jest z pieniędzy odbieranych nam w podatkach.

30 proc. badanych wyraża zgodę, by Ukraińcy osiedlali się w Polsce. 64,2 proc. badanych jest za tym, by Ukraińcy mogli zostać w Polsce do zakończenia wojny. 81 proc. badanych twierdzi, że nie przeszkadza im, że Ukraińcy mieszkają w Polsce.

84 proc. Polaków popiera przyjmowanie Ukraińskich dzieci do polskich szkół. 52,2 proc. Polaków popiera przekazywanie Ukrainie broni. Wsparcie finansowe dla Ukrainy popiera 45,7 proc. Polaków.

64 proc. respondentów nie miałoby problemu, gdy ich dzieci wchodziły w związki z Ukraińcami lub Ukrainkami.

Badania sondażowe – „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego” – zrealizowano pod kierunkiem dr. Roberta Staniszewskiego z Katedry Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: rp.pl

REKLAMA