Osiedle „domów chronionych” dla Ukraińców w Polsce. To inicjatywa arcybiskupa

Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay
REKLAMA
Z inicjatywy arcybiskupa Grzegorza Rysia powstanie w Polsce osiedle domów chronionych dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Pomysł metropolity łódzkiego realizowany jest we współpracy z Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz Urzędem Miasta Łodzi. Finansowo inicjatywę wsparł papież Franciszek, przeznaczając na ten cel 30,5 tys. dolarów.

Arcybiskup Grzegorz Ryś tłumaczy, że „wiemy, że wiele z osób przybywających z Ukrainy do Polski, jeśli nie na zawsze, to na dłuższy czas pozostanie u nas. Głównie są to kobiety z dziećmi. Jest specyfiką tego czasu, naszej gościnności, że przyjmujemy ich w domach, a nie tworzymy obozów, i że ludzie niezależnie od tego, jakie mają przekonania, otwierają swoje domy”.

REKLAMA

– Pomysł budowania domów zrodził się dość spontanicznie, kiedy na jednym ze spotkań komitetu do spraw kryzysu wojennego pojawiły się głosy osób, że dalsza gościnna przez nich udzielana staje się trudna. Pojawił się pomysł, by postawić takie osiedle domów całorocznych, gdzie kilkanaście osób będzie mogło znaleźć schronienie – mówi hierarcha kościelny.

Na temat projektu wypowiedziała się także prezydent miasta Hanna Zdanowska.

– Wielu przebywających aktualnie w Łodzi i regionie gości z Ukrainy będzie chciało w niedalekiej przyszłości wrócić do swojego kraju – podkreśliła.

– Bardzo istotny jest przyszły cel. Mieszkania chronione dla osób wychodzących z bezdomności, dla kobiet, które aktualnie przebywają w Domu Samotnej Matki, to jest ta przestrzeń, której cały czas potrzebujemy. A jeśli będą to mieszkania prowadzone przez Caritas, to będą bardzo potrzebne teraz i w przyszłości – dodała.

Źródło: KAI

REKLAMA