Prawie 5 mln Ukraińców zostało zarejestrowanych jako uchodźcy w całej Europie. Najwięcej w Polsce

Warszawa, 29.05.2022. Marsz wdzięczności Ukraińców dla Polaków w Warszawie. Foto: PAP
Warszawa, 29.05.2022. Marsz wdzięczności Ukraińców dla Polaków w Warszawie. Foto: PAP
REKLAMA
Prawie 5 milionów Ukraińców zostało zarejestrowanych jako uchodźcy w całej Europie od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego. Dane przekazał w czwartek 9 czerwca Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

„Wojna na Ukrainie spowodowała jeden z największych kryzysów przesiedleńczych zaobserwowanych na świecie” – podsumowuje UNHCR. Po 24 lutego w 44 krajach europejskich zarejestrowano łącznie 4 816 923 Ukraińców.

W sumie kraj opuściło ich znacznie więcej. Do 7 czerwca zanotowano ponad 7,3 mln osób, które przekroczyły granice swojego kraju. 2,3 mln Ukraińców wróciło. Według urzędników ONZ powracają oni w szczególności, aby zobaczyć się z bliskimi, sprawdzić stan swoich domów i mieszkań, a czasami wrócić do pracy lub pomóc innym w wyjeździe.

REKLAMA

Według ONZ 90% Ukraińców, którzy uciekali za granicę, to kobiety i dzieci. Międzynarodowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Migracji (IOM) z kolei szacuje, że w sumie ponad 8 milionów Ukraińców zostało też przesiedlonych z powodu wojny wewnątrz kraju.

Według UNHCR ponad połowa uchodźców znalazła się w Polsce (3,8 mln przybyłych, w tym 1,15 mln zarejestrowanych jako uchodźcy). Setki tysięcy innych znalazło schronienie w innych sąsiednich krajach, takich jak Węgry, Rumunia, Słowacja, czy Mołdawia.

Około 780 000 wylądowało w Niemczech, prawie 367 000 w Czechach, ponad 118 000 w Hiszpanii. „Poziom solidarności z uchodźcami obserwowany we wszystkich krajach pozostaje nadzwyczajny” – ocenia UNHCR.

Według UNHCR od początku inwazji z Ukrainy do Rosji wyjechało lub zostało wywiezionych ponad 1,1 mln osób, a do Białorusi, sojusznika Moskwy, prawie 17 tys. Brak jakichkolwiek danych na temat liczby powrotów na Ukrainę z tych dwóch krajów.

Źródło: AFP

REKLAMA