fot. Pixabay
REKLAMA

Streaming staje się coraz popularniejszy w Polsce. Osoby w wieku od 4 do 34 lat na oglądanie treści w streamingu poświęcają już grubo ponad jedną trzecią czasu przeznaczanego na łączną konsumpcję treści wideo, w tym telewizji – wynika z prezentacji, którą na Forum IAB przedstawiła Joanna Kopeć, senior media research executive w Nielsen Media.

To wzrost o 1,4 mln gospodarstw domowych, czyli o co najmniej kilka mln widzów, którzy zdecydowali się uzupełnić ofertę rozrywkową kolejnymi treściami za które płaci się w internecie.

REKLAMA

Za boom w serwisach wideo odpowiada pandemia, która zamknęła nas, szczególnie w czasie pierwszego lockdownu, w domach. Zyskała tradycyjna telewizja, ale Polacy, którzy stracili dostęp do wyjazdów i spotkań na mieście, aktywnie poszukiwali nowych źródeł treści. Wielu nich odkryło serwisy streamingowe, z których dotąd nie korzystali.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Statystyczny Polak ogląda treści wideo aż przez 4 godz. 59 min. dziennie – wynika z danych Nielsena za okres od stycznia dio kwietnia 2022 r. Cały czas najchętniej oglądamy telewizję linearną – na jej oglądanie poświęcamy 3 godz. 55 min. Dodatkowo 6 min. to telewizja oglądana z przesunięciem czasowym. Jednak już 46 min. dziennego czasu wideo pochłania streaming wideo w różnych formach. Na pozostałe treści przeznaczamy 14 min. dziennie.

Młodzi coraz chętniej wybierają streaming. Patrząc na poszczególne grupy wiekowej to największy udział streamingu w czasie oglądania jest wśród osób w wieku od 4 do 15 lat, gdzie wynosi 37 proc. Tylko o 1 pkt. proc. niższy jest w grupie 16-34. Najmniej streamingu konsumują ludzie po 75. roku życia – tam jego udział wynosi tylko 3 proc. W przypadku najstarszych seniorów tradycyjna telewizja odpowiada aż za 96 proc. czasu oglądania.

Z danych Nielsena wynika, że w grupie wiekowej 16-49 treści wideo w dużych serwisach streamingowych jak Netflix, HBO Max, Player czy CDA stanowią tylko jedną piątą czas oglądania w streamingu. Aż jedna trzecia czasu jest poświęcana na oglądanie filmików na YouTube, a 23 proc. na oglądanie materiałów wideo w social media (Facebook, Instagram, TikTok, Twitter). 2 proc. stanowi gaming – jest to głównie Twitch.

wirtualnemedia.pl

REKLAMA