Skrócą tydzień pracy do czterech dni bez obniżki wynagrodzeń

Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay
REKLAMA

W australijskim półrocznym programie pilotażowym, który ma rozpocząć się w sierpniu, 20 firm skróci tydzień pracy do czterech dni bez obniżki wynagrodzeń; podobny projekt ma ruszyć w Nowej Zelandii – informuje w piątek australijski portal 7news.com.au.

Wśród australijskich i nowozelandzkich firm, które zdecydowały się dołączyć do programu, znajdują się przedsiębiorstwa należące do różnych sektorów – od agencji marketingowych po organizacje ochrony zdrowia.

Jak mówi Denis Moriarty, prezes australijskiej firmy z branży technologicznej Our Community, w ciągu ostatnich dwóch lat, z powodu restrykcji spowodowanych pandemią Covid-19 i konieczności pracy zdalnej, zrozumiano jak zmienić profil przedsiębiorstwa z firmy, w której praca tradycyjnie odbywała się w biurze.

REKLAMA

Moriarty zapewnił, że Our Community jest obecnie w stanie wprowadzać zmiany, ufać pracownikom, przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności oraz zapewnieniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

„Nadszedł czas, abyśmy jako liderzy znaleźli sposób na zwrócenie (pracownikom) części ich inwestycji, nie tylko w postaci wynagrodzeń, premii i kapitału własnego, ale za pomocą czasu, dzięki któremu będą mogli wykorzystać te rzeczy do zbudowania życia jakie kochają” – komentuje Moriarty.

Program jest prowadzony przez organizację 4 Day Week Global we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii, australijskimi Uniwersytetem w Queensland i Uniwersytetem w Sydney oraz amerykańskim Boston College.

Andrew Barnes, założyciel 4 Day Week Global, powiedział, że program nie dotyczy jedynie zachowania wydajności i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

„Na długo przed pandemią zdaliśmy sobie sprawę, że pięciodniowy tydzień nie spełnia już swojego zadania, a gdy wypróbowaliśmy i zbadaliśmy czterodniowy tydzień, stało się jasne, że jest to niezbędna część rozwiązania, mającego na celu przywrócenie równowagi klimatycznej, która jest jedną z wielu udokumentowanych korzyści” – przekazał Barnes.

W tym tygodniu rozpoczęto testy skróconego dnia pracy w Wielkiej Brytanii. Bierze w nim udział 70 przedsiębiorstw. Podobne programy są w tej chwili przygotowywane w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Irlandii. W tym roku próby cztertodniowego tygodnia pracy mają zostać przeprowadzone w Hiszpanii i Szkocji – poinformował 4 Day Week Global.

Jak dotąd największy test czterodniowego tygodnia pracy przeprowadziła Islandia w latach 2015-2019 z udziałem 2500 pracowników sektora publicznego. Wśród uczestników nie zaobserwowano spadku wydajności, za to zdecydowanie poprawiło się ich samopoczucie.

„W czasie, gdy wychodzimy z pandemii, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że nową frontem konkurencyjności jest jakość życia, a zredukowanie godzin pracy i skoncentrowanie na wydajności, to środki zapewniające im przewagę konkurencyjną” – powiedział Joe O’Connor z 4 Day Week Global.

(PAP)

REKLAMA