Litwini o usunięciu pomników żołnierzy sowieckich [SONDAŻ]

Flaga Litwy. / foto: Pixabay
Flaga Litwy. / foto: Pixabay
REKLAMA
Połowa mieszkańców Litwy opowiada się za usunięciem istniejących w kraju pomników żołnierzy sowieckich, 35 proc. jest temu przeciwna – wynika z sondażu, opublikowanego we wtorek, w dniu, gdy Litwini upamiętniają 81. rocznicę masowych sowieckich wywózek na Syberię.

Z sondażu, przeprowadzonego pod koniec maja przez instytut badań opinii społecznych Baltijos tyrimai, wynika, że za usunięciem tych pomników opowiadają się przede wszystkim osoby w wieku do 50 lat, mieszkańcy dużych miast.

Agresja wojenna Rosji na Ukrainę sprawiła, że na Litwie rozgorzała dyskusja na temat zasadności zachowania istniejących sowieckich znaków pamięci.

REKLAMA

Przed tygodniem litewski Departament Dziedzictwa Kulturowego wykreślił z rejestru dóbr kultury szereg rzeźb żołnierzy sowieckich, co pozwoli teraz na ich usunięcie.

Przewodnicząca litewskiego parlamentu Viktorija Czmilyte-Nielsen we wtorek podczas uroczystości poświęconej 81. rocznicy masowych sowieckich wywózek na Syberię wskazała, że ocena zbrodni komunizmu musi znaleźć się w programie politycznym Zachodu.

Ważne jest, aby ocena zbrodni totalitarnego reżimu komunistycznego stała się integralną częścią agendy politycznej świata zachodniego, jako część walki z dezinformacją i wojną hybrydową – powiedziała Czmilyte-Nielsen.

14 czerwca na Litwie jest obchodzony jako Dzień Żałoby i Nadziei. 14 czerwca 1941 roku, po włączeniu kraju do ZSRR, rozpoczęły się masowe wywózki na Syberię.

Szacuje się, że od 1941 do 1952 roku w głąb Rosji zesłano blisko 200 tys. ludzi. Wywożeni w bydlęcych wagonach byli nie tylko Litwini, ale też Polacy z Wilna i Wileńszczyzny, Rosjanie i Żydzi. Na Litwie praktycznie każda rodzina została dotknięta represjami.

Źródło: PAP

REKLAMA