Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA
Alymkadyr Beishenaliyev, minister zdrowia w Kirgistanie, został aresztowany pod zarzutem korupcji przy zakupie covidowych szczepionek.

Jak argumentuje kirgiska prokuratura, minister zdrowia tego kraju był odpowiedzialny za zakup prawie dwóch i pół miliona więcej dawek niż Kirgistan rzeczywiście potrzebował.

Część preparatów utraciła ważność i została już zutylizowana.

REKLAMA

„Chociaż Kirgistan otrzymuje bezpłatne szczepionki na koronawirusa z Chin, Rosji, Azerbejdżanu, Kazachstanu i organizacji międzynarodowych, w 2021 r. kolejne 2 460 000 dawek szczepionek na koronawirusa zostało bezpodstawnie zakupionych od zagranicznych firm” – napisano w oświadczeniu.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Według prokuratury, zakup ten opiewał na 1,5 mld somów (ok. 19 mln dolarów), a minister zdrowia pośredniczący w zakupie przyjął łapówkę.

62-letni Beishenaliyev utrzymuje, że jest niewinny, a jego aresztowanie to pokłosie wewnętrznych politycznych starć.

Minister uważany jest za stronnika prezydenta Sadyra Dżaparowa. Ten miał nawet interweniować i próbować wpłynąć na zwolnienie ministra z więzienia, ale na razie nic nie wskórał.

Zwolnił natomiast z urzędu prokuratora generalnego, który miał wydać decyzję o areszcie ministra. Jednocześnie prezydent zapowiedział powołanie specjalnej komisji, która ma zbadać stawiane publicznie zarzuty.

REKLAMA