Islamizm w szkole budzi zaniepokojenie. Nauczyciele są bezradni

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA
Według sondażu zdecydowana większość Francuzów jest zaniepokojona wzrostem noszenia przez uczennice ubrań islamistycznych. Jest to odbierane jako atak na świeckość szkoły.

Według sondażu przeprowadzonego przez CSA dla TV CNews opublikowanego w środę 15 czerwca, 75% ankietowanych Francuzów wyraża zaniepokojenie wzrostem liczby „strojów religijnych” obserwowanych w szkołach.

43% respondentów twierdzi, że jest „bardzo zaniepokojonych”, a 32% „raczej zaniepokojonych. 13% „raczej” nie widzi problemu, a 12% „wcale”.

REKLAMA

W badaniu widać różnicę w ocenie w zależności od wieku respondentów. Najmłodsi twierdzą, że są znacznie mniej zaniepokojeni tym problemem, niż osoby starsze. Zdaje się, że przyzwyczajenie robi tu swoje. Osoby w wieku 18-24 lata są jedyną kategorią wiekową, która w większości „nie martw się” takim zjawiskiem (58%).

Najbardziej zaniepokojeni są ci, którzy pamiętają jeszcze szkołę bez takich problemów? W grupie wiekowej 65 lat i więcej aż 87% wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją.

Stosunek do coraz większej widoczności religii muzułmańskie rózni się też w zależności od poglądów politycznych. 53% zwolenników mocno islamsko-lewicowej LFI (Zbuntowana Francja Melenchona) deklaruje „zaniepokojenie”. U zwolenników socjalistów jest to już 70%, u „macronistów” 84%, 90% wśród zwolenników partii RN Marine Le Pen. Najwięcej przeciwników strojów inspirowanych islamem w szkołach jest jednak wśród wyborców centrowej partii Republikanie – 95% i wśród zwolenników Erica Zemmoura (Reconquête!) – prawie 100%.

Pomimo wprowadzenia ustawy o walce z separatyzmem islamistycznym, zjawisko noszenia np. chust islamskich i innych oznak przynależność do tej religii powiększa się. 14 czerwca RTL ujawniła notatkę Centralnej Służby Wywiadu Terytorialnego (SCRT) z ub. roku. Wynika z niej, że w pierwszym kwartale 2021 roku odnotowano 97 „ataków na świeckość” szkoły, w drugim kwartale – 144.

Notatka SCRT wskazuje, że nauczyciele są niemal „bezradni” w obliczu takich sytuacji i w przypadku reakcji znajdują się pod presją uczniów. Uczennice odmawiają zdjęcia swoich islamskich strojów i mają tu wsparcie rodziców, którzy używają nawet sieci społecznościowych do stygmatyzacji nauczycieli.

Źródło: Valeurs

REKLAMA