Zapora graniczna prawie gotowa. 28 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie do Polski

Zapora na polsko-białoruskiej granicy. Foto: print screen Straż Graniczna
Zapora na polsko-białoruskiej granicy. Foto: print screen Straż Graniczna
REKLAMA
28 cudzoziemców próbowało w środę 15 czerwca nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę. Byli to m.in. obywatele Kuby, Ghany, Indii i Somalii. Takie dane przekazała z minionej doby Straż Graniczna.

Próby miały miejsca na terenach, za których ochronę odpowiada sześć placówek SG.

W okolicach Białowieży grupa imigrantów licząca piętnaście osób, przerzuciła przez zasieki z concertiny dwie drewniane kładki, ale osoby te wycofały się na terytorium Białorusi, po tym jak na to miejsce przybyły polskie patrole.

REKLAMA

Według danych Podlaskiego Oddziału SG, od początku roku było ponad 5,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski; w maju – ponad 900, w czerwcu do tej pory – blisko 350.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim.

Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

W ubiegłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca.

Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadził – wydanym w środę rozporządzeniem – czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią. Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 lipca do połowy września.

Trwają już natomiast odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace są zaawansowane.

W całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca.

Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

Źródło: PAP

REKLAMA