Rosja nasiliła działania hybrydowe w TYM kraju

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Słowacki wywiad wojskowy i cywilna służba wywiadowcza SIS odnotowały w 2021 r. nasilenie działań hybrydowych Rosji na Słowacji – wynika ze sprawozdań tych służb. Wywiadowi wojskowemu udało się rozbić rosyjską siatkę szpiegostwa naukowego i przemysłowego.

Wywiad wojskowy poinformował, że zlikwidował rosyjską międzynarodową sieć szpiegostwa naukowo-przemysłowego. W jej ramach ujawniono jednego Słowaka i słowacką spółkę, która miała służyć jako przykrywka dla rosyjskich służb wywiadowczych do zakupu technologii na potrzeby rosyjskiego programu lotniczego i kosmicznego.

REKLAMA

„Istnieje długoterminowy trend wzrostu aktywności hybrydowej Federacji Rosyjskiej na terytorium Słowacji. Działania te są realizowane za pośrednictwem wielu instrumentów, od dyplomacji po działalność obcych służb wywiadowczych, a także poprzez strategiczną propagandę mającą na celu wywieranie negatywnego wpływu na opinię publiczną, najwyższych urzędników państwowych i instytucje państwa” – podkreślił w sprawozdaniu wywiad wojskowy.

Cywilna Słowacka Służba Informacyjna (SIS) podkreśliła, że w 2021 r. Rosja nasiliła działania hybrydowe w dziedzinie informacji i wywiadu oraz w sferze społecznej i kulturalnej. W sprawozdaniu SIS stwierdzono, że Rosja wykorzystywała wewnętrzną sytuację polityczną na Słowacji i polaryzację społeczeństwa, aby promować i rozpowszechniać prorosyjskie przesłanie w celu podważenia zaufania do państwa i jego instytucji. Rosja opierała się głównie na narracji historycznej, która płynnie przechodziła w krytykę postaw i działań UE i NATO oraz odwoływała się do historycznego, kulturowego i narodowego podobieństwa narodów słowackiego i rosyjskiego.

Według SIS w 2021 roku kontynuowana była także chińska działalność hybrydowa, ale jej widoczność i intensywność w przestrzeni publicznej zmniejszyła się w porównaniu z 2020 rokiem. Skupiono się głównie na nauce, technologii i innowacjach. Zdaniem SIS zwiększyło się ryzyko przenikania chińskiej propagandy do najbardziej prestiżowych instytucji edukacyjnych Słowacji.

(PAP)

REKLAMA