Lapid: Dzięki współpracy uratowaliśmy w ostatnich tygodniach życie obywateli Izraela

Yair Lapid. / foto: domena publiczna
Yair Lapid. / foto: domena publiczna
REKLAMA
Dziękuję władzom tureckim za pomoc w udaremnieniu organizowanego przez Iran ataku na Izraelczyków w Stambule – przekazał w czwartek w Ankarze minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid podczas konferencji prasowej ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu.

W zeszłym tygodniu turecka policja i kontrwywiad aresztowały w Stambule osiem osób, w tym obywateli Iranu podejrzewanych o przygotowywanie ataku na obywateli Izraela – informuje AFP. Według tureckich mediów wszyscy mieli pracować dla irańskich służb specjalnych, a podczas przeszukań znaleziono u nich broń.

13 czerwca minister Lapid wezwał Izraelczyków do opuszczenia Turcji i unikania wyjazdów do tego kraju z powodu zagrożenia zamachami organizowanymi przez Iran.

REKLAMA

Dzięki współpracy dyplomatycznej i w zakresie bezpieczeństwa miedzy Izraelem i Turcją uratowaliśmy w ostatnich tygodniach życie obywateli Izraela – zaznaczył Lapid. Dodał, że trwają dalsze działania służb.

Jak podkreślił Lapid, nie ma wątpliwości, że za próbami organizowania ataków terrorystycznych na obywateli Izraela w Turcji stoi Iran. Zaznaczył, że Turcja jest pierwszym celem zagranicznych wyjazdów turystycznych z Izraela.

„New York Times”, powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie, poinformował pod koniec maja, że Izrael zlecił zabicie pułkownika irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Hasana Sajada Chodaiego, dowódcy tajnej jednostki odpowiedzialnej za zabójstwa obywateli Izraela na całym świecie. Chodai został zastrzelony 22 maja w centrum Teheranu przez dwóch napastników na motocyklu.

Wizyta Lapida w Ankarze to znak ocieplenia stosunków między Izraelem i Turcją, które przez ponad 10 lat były napięte głównie z powodu kolejnych odsłon konfliktu izraelsko-palestyńskiego – zaznacza agencja Reutera. Dodaje, że Cavusoglu w maju złożył wizytę w Izraelu jako pierwszy turecki minister spraw zagranicznych od 15 lat, a na nowy, kluczowy obszar potencjalnej współpracy między tymi krajami wyrasta energetyka.

Podczas rozmowy szefów MSZ zdecydowano o rozpoczęciu przywracania poziomu relacji dyplomatycznych na szczebel ambasadorów – przekazał Cavusoglu w czwartek. Kraje obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych w 2018 roku.

Źródło: PAP

REKLAMA