Pandemiczny stolik wywrócony. Znoszą obowiązek szczepień. „Przymus nie zachęcił nikogo”

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi został zapowiedziany przez rząd Austrii w listopadzie 2021 roku, wszedł w życie w lutym bieżącego roku, a następnie został zawieszony w marcu. Od czwartku obowiązkowe szczepienia w Austrii to już historia – poinformował minister zdrowia tego kraju Johannes Rauch.

Jak wyjaśnił minister, taka sekwencja decyzji była spowodowana zmieniającymi się, dominującymi wariantami koronawirusa. W przypadku Omikronu potrzebny był nowy, odmienny sposób radzenia sobie z wirusem, niż przy Delcie, która powodowała wysokie wskaźniki hospitalizacji i cięższy przebieg zakażenia.

Omikron zmienił zasady – zaznaczył Rauch.

REKLAMA

Ponadto obowiązek szczepień tworzył „podziały społeczne”, dzieląc rodziny i grupy społeczne. – Przymus nie zachęcił nikogo do szczepienia – stwierdził szef resortu zdrowia. Poinformował, że obowiązek szczepień został zniesiony do 31 sierpnia, a potem szczepienia będą się odbywać na innych zasadach.

Rząd Austrii planuje przedstawienie „ogólnego pakietu środków na życie z Covid-19”, w którym powinno zapewniać się ochronę m.in. osobom szczególnie wrażliwym. Tym samym obowiązek szczepienia objąłby tylko „niewielki procent populacji”.

Kolejne fale będą się pojawiać, trzeba będzie opracować jasne, rozsądne podejście – dodał Rauch. Wskazał na choroby psychiczne i inne konsekwencje czasu pandemii jako kwestie, którym także należy poświęcić więcej uwagi.

Źródło: PAP

REKLAMA