Papież Franciszek. Źródło: PAP
Papież Franciszek. Źródło: PAP
REKLAMA
„Proszę popatrzeć, co Rosja Putina robi narodowi Ukrainy” – mówili papieżowi Franciszkowi przedstawiciele żydowskiego Centrum Szymona Wiesenthala podczas audiencji w Watykanie. Środowe spotkanie opisało w komunikacie biuro prasowe organizacji.

– Jak kraj, który ucierpiał z powodu furii Hitlera, może odwrócić się i stosować tę samą taktykę, mordując niewinnych ludzi, bombardując szpitale, sierocińce i szkoły? – pytał podczas rozmowy z papieżem szef i założyciel Centrum Wiesenthala rabin Marvin Hier.

Delegacja przekazała papieżowi dar dla Archiwum Watykańskiego: kopię listu Adolfa Hitlera z 1919 roku, w którym napisał on o tym, że trzeba „usunąć Żydów” z Europy.

REKLAMA

Rabin Hier, twierdząc, że jest to „jeden z najbardziej znaczących dokumentów w historii ludzkości” dodał: „To, co było opinią jednego człowieka” stało się potem „państwową polityką hitlerowskich Niemiec”.

– Ten dokument ukazuje siłę słów i jest ostrzeżeniem dla każdego, by poważnie traktować groźby każdego demagoga – grzmiał Marvin Hier.

W nocie podkreślono, że papież podziękował Centrum Wiesenthala za „ochronę pamięci o przeszłości”. Według relacji miał on też potępić obecną falę antysemityzmu. Zwrócił także uwagę na to, że populizm nadal stanowi zagrożenie – podano w komunikacie.

Źródło: PAP

REKLAMA