Grzegorz Schetyna, Donald Tusk. Zdjęcie: PAP/Paweł Supernak
Grzegorz Schetyna, Donald Tusk. Zdjęcie: PAP/Paweł Supernak
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego sondażu z 28 czerwca 2022 r., przeprowadzonego przez pracownię Kantar Public na zlecenie portalu mPress, Donald Tusk nie wygrałby wyborów prezydenckich. W zestawieniu wyprzedził go m.in. Patryk Jaki, czyli kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy sprzed 4 lat.

W ramach sondażu Polacy mieli udzielić odpowiedzi, na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę. Pytanie brzmiało: „Na którego z kandydatów oddał(a)by Pan (i) swój głos w takich wyborach, gdyby lista wyglądała następująco?”.

REKLAMA

Faworytem okazał się Rafał Trzaskowski, czyli obecny prezydent Warszawy, którego poparło 18 proc. respondentów.

Patryk Jaki, jeden z liderów Solidarnej Polski oraz europoseł z ramienia tego ugrupowania, uzyskał 11 proc. głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się Szymon Hołownia, lider Polska 2050, który może pochwalić się wsparciem na poziomie 9 proc.

Co ciekawe, poza podium wylądowała odświeżona nadzieja zjednoczonej opozycji. Donald Tusk, bo o nim mowa, musiałby zadowolić się głosami zaledwie 8 proc. wyborców.

Ostatnie miejsca w rankingu zajęli: Krzysztof Bosak reprezentujący Konfederację (4 proc.), lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz (2 proc.) oraz Robert Biedroń z Lewicy (2 proc.).

Niezdecydowanych wyborców jest 15 proc. Natomiast 30 proc. respondentów ma zamiar zagłosować na innego kandydata.

Co warto podkreślić, największym poparciem wśród młodych wyborców (przedział wiekowy 18-24) cieszy się Szymon Hołownia (22 proc.). Tuż za nim plasuje się Rafał Trzaskowski (17 proc.). Kandydaci kojarzeni z prawicą czy konserwatyzmem nie uzyskali tak dobrych wyników. Zarówno Patryk Jaki i Krzysztof Bosak otrzymali po 9 proc.

Badanie Kantar Public dla mPress.pl (24-27 czerwca 2022) przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 801 obywateli.

Źródło: mpress.pl

Jakub Zgierski

REKLAMA